Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chodí celé Česko. Výzva 10 000 kroků odměňuje za návrat k přirozenému pohybu

Ilustrační foto: Pixabay

Sedavé zaměstnání, autobusová zastávka na každém rohu a neustálé popojíždění autem. Nejpřirozenější pohyb v podobě chůze se z dnešního uspěchaného života postupně vytrácí. To chce napravit výzva 10 000 kroků neziskové organizace Partnerství pro městskou mobilitu. Společně s českými městy bude v dubnu motivovat lidi k častějším procházkám nebo běhu. Ty nejúspěšnější odmění.

Chůze je to nejpřirozenější, co svému tělu můžeme dát. Má blahodárný vliv na naši kondici, obranyschopnost i psychickou pohodu. K chození navíc nepotřebujete žádné speciální vybavení, stačí ji vědomě začlenit do běžného života. A přesně to chce podpořit dubnová výzva 10 000 kroků. Přihlásit se do ní mohou dospělí bez ohledu na věk, váhu nebo fyzickou zdatnost.

Cíl výzvy je jediný – motivovat lidi k pohybu a přispět k boji proti stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu české populace. Mírnou nadváhou už totiž v Česku trpí 47 procent mužů a 33 procent žen. Jednotlivci nebo týmy si mohou své chodecké nebo běžecké výkony zaznamenávat do libovolné aplikace. Printscreen denních výsledků poté jednoduše uloží do svého profilu. Za nachozené kilometry pak získají body a ti, kteří jich nasbírají nejvíc, budou na konci měsíce dubna odměněni.

Výzva začíná ve čtvrtek 1. dubna a trvá celý měsíc. Foto: Partnerství pro městskou mobilitu

I přes jasný název akce nemusíte nachodit 10 tisíc kroků každý den. Účelem výzvy není stresovat chodce sledováním čísel, ale povzbudit je k jakékoliv aktivitě. Také proto bodový systém zohledňuje kromě počtu kroků i věk účastníka a jeho index tělesné hmotnosti (BMI). První příčky tak může obsadit i netrénovaný jedinec, který se rozhodl udělat něco pro své zdraví.

Pravidelné zaznamenávání aktivity, vzájemná motivace a sledování výsledků ostatních účastníků by podle organizátorů mohlo veřejnost motivovat k novým pohybovým návykům a zařazení pravidelné chůze do každodenního života i po skončení výzvy. K tomu se pokusí přispět i desítky zapojených českých měst. Chodcům poskytnou tipy na zajímavé výlety i možnost podílet se na zlepšení podmínek pro pěší turistiku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…