Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chodí celé Česko. Výzva 10 000 kroků odměňuje za návrat k přirozenému pohybu

Ilustrační foto: Pixabay

Sedavé zaměstnání, autobusová zastávka na každém rohu a neustálé popojíždění autem. Nejpřirozenější pohyb v podobě chůze se z dnešního uspěchaného života postupně vytrácí. To chce napravit výzva 10 000 kroků neziskové organizace Partnerství pro městskou mobilitu. Společně s českými městy bude v dubnu motivovat lidi k častějším procházkám nebo běhu. Ty nejúspěšnější odmění.

Chůze je to nejpřirozenější, co svému tělu můžeme dát. Má blahodárný vliv na naši kondici, obranyschopnost i psychickou pohodu. K chození navíc nepotřebujete žádné speciální vybavení, stačí ji vědomě začlenit do běžného života. A přesně to chce podpořit dubnová výzva 10 000 kroků. Přihlásit se do ní mohou dospělí bez ohledu na věk, váhu nebo fyzickou zdatnost.

Cíl výzvy je jediný – motivovat lidi k pohybu a přispět k boji proti stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu české populace. Mírnou nadváhou už totiž v Česku trpí 47 procent mužů a 33 procent žen. Jednotlivci nebo týmy si mohou své chodecké nebo běžecké výkony zaznamenávat do libovolné aplikace. Printscreen denních výsledků poté jednoduše uloží do svého profilu. Za nachozené kilometry pak získají body a ti, kteří jich nasbírají nejvíc, budou na konci měsíce dubna odměněni.

Výzva začíná ve čtvrtek 1. dubna a trvá celý měsíc. Foto: Partnerství pro městskou mobilitu

I přes jasný název akce nemusíte nachodit 10 tisíc kroků každý den. Účelem výzvy není stresovat chodce sledováním čísel, ale povzbudit je k jakékoliv aktivitě. Také proto bodový systém zohledňuje kromě počtu kroků i věk účastníka a jeho index tělesné hmotnosti (BMI). První příčky tak může obsadit i netrénovaný jedinec, který se rozhodl udělat něco pro své zdraví.

Pravidelné zaznamenávání aktivity, vzájemná motivace a sledování výsledků ostatních účastníků by podle organizátorů mohlo veřejnost motivovat k novým pohybovým návykům a zařazení pravidelné chůze do každodenního života i po skončení výzvy. K tomu se pokusí přispět i desítky zapojených českých měst. Chodcům poskytnou tipy na zajímavé výlety i možnost podílet se na zlepšení podmínek pro pěší turistiku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…