Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli nové protilátky na klíšťovou encefalitidu. Fungují jako lék i prevence

Ilustrační foto: Pixabay

Zatímco na klíšťaty přenášenou lymskou boreliózu zabírají antibiotika, pro léčbu klíšťové encefalitidy dosud neexistuje žádný protivirový prostředek. Česko-americký tým vědců však nyní vyvinul sérii protilátek, které by mohly toto onemocnění nervové soustavy nejen léčit, ale také předcházet jeho propuknutí.  

Výzkum protilátek začal již v roce 2018, kdy čeští vědci odebrali vzorky pacientům z jižních Čech, kteří měli po prodělaném onemocnění nejkvalitnější protilátky. Z nich poté pomocí detailní analýzy vybrali newyorští výzkumníci šest takzvaných superneutralizátorů, tedy pacientů, jejichž protilátky zabíraly na virus klíšťové encefalitidy nejúčinněji.

Na výzkumu se podílel také český virolog Martin Paulus. Foto: Akademie věd ČR

Z odebraných vzorků následně získali velké množství protilátek, aby jejich účinnost potvrdili pomocí testů na myších. „Ukázalo se, že čtyři monoklonální protilátky fungovaly naprosto fantasticky. Jednak dokázaly kompletně zabránit rozvoji onemocnění, když byly podány před infekcí, ale zároveň měly vysokou účinnost, i pokud byly podány po infekci, měly tedy léčebný účinek,“ vysvětlil vedoucí českého virologického týmu Daniel Růžek z Akademie věd České republiky.

Kromě toho, že objevené protilátky mohou onemocnění zmírnit a redukovat trvalé následky, mají také další výhodu. Posloužit by měly i jako prevence. Budoucí preparát by tak mohli využívat třeba cestovatelé, kteří se chystají do oblasti výskytu klíšťové encefalitidy a nemají čas či nechtějí podstoupit očkování. Po podání protilátek by byli před nemocí okamžitě chráněni, a to po dobu nejméně dvou měsíců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete narozeninový dárek, který rozesměje? Jaké jsou skvělé nápady na vtipná trička?

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Nejstarší druh plovoucí medúzy starý více než 500 milionů let našli vědci

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…