Zatímco na klíšťaty přenášenou lymskou boreliózu zabírají antibiotika, pro léčbu klíšťové encefalitidy dosud neexistuje žádný protivirový prostředek. Česko-americký tým vědců však nyní vyvinul sérii protilátek, které by mohly toto onemocnění nervové soustavy nejen léčit, ale také předcházet jeho propuknutí.
Výzkum protilátek začal již v roce 2018, kdy čeští vědci odebrali vzorky pacientům z jižních Čech, kteří měli po prodělaném onemocnění nejkvalitnější protilátky. Z nich poté pomocí detailní analýzy vybrali newyorští výzkumníci šest takzvaných superneutralizátorů, tedy pacientů, jejichž protilátky zabíraly na virus klíšťové encefalitidy nejúčinněji.
Z odebraných vzorků následně získali velké množství protilátek, aby jejich účinnost potvrdili pomocí testů na myších. „Ukázalo se, že čtyři monoklonální protilátky fungovaly naprosto fantasticky. Jednak dokázaly kompletně zabránit rozvoji onemocnění, když byly podány před infekcí, ale zároveň měly vysokou účinnost, i pokud byly podány po infekci, měly tedy léčebný účinek,“ vysvětlil vedoucí českého virologického týmu Daniel Růžek z Akademie věd České republiky.
Kromě toho, že objevené protilátky mohou onemocnění zmírnit a redukovat trvalé následky, mají také další výhodu. Posloužit by měly i jako prevence. Budoucí preparát by tak mohli využívat třeba cestovatelé, kteří se chystají do oblasti výskytu klíšťové encefalitidy a nemají čas či nechtějí podstoupit očkování. Po podání protilátek by byli před nemocí okamžitě chráněni, a to po dobu nejméně dvou měsíců.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…