Infarkty jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí na celém světě. I ti, kteří je přežijí, se často potýkají s vážným srdečním selháním. Například v Austrálii je ročně hospitalizováno téměř 60 000 lidí kvůli infarktu, z toho 7 000 případů končí smrtí. Asi čtvrtina přeživších do jednoho roku zažívá těžké srdeční selhání, píše server Interesting Engineering.
Vědci z Univerzity v Queenslandu v Austrálii objevili v jedu australského pavouka K’gari funnel web (jeden z nejjedovatějších druhů na světě) unikátní peptid nazývaný Hi1a. Tento peptid by mohl zásadně změnit léčbu srdečních onemocnění. Během infarktu dochází k omezení přívodu kyslíku do srdce, což vede k otevření tzv. acid-sensing ion channels (ASIC1a) v buňkách srdečního svalu. Tyto kanály způsobují, že tkáň srdce je příliš kyselá, což vede k její nevratné smrti. Peptid Hi1a dokáže tyto kanály blokovat, čímž chrání srdeční tkáň před poškozením.
Vědecký tým vytvořil syntetickou verzi molekuly Hi1a a zahájil vývoj léku, který by nejen chránil srdce během infarktu, ale také zlepšil kvalitu dárcovských srdcí určených k transplantaci. „Zvířecí studie ukázaly, že Hi1a efektivně chrání srdce před poškozením způsobeným nedostatkem kyslíku během infarktu i při odebírání dárcovských srdcí,“ uvedl profesor Glenn King z Institutu molekulární biologie na Univerzitě v Queenslandu.
Ilustrační foto: Pexels
Projekt obdržel finanční podporu 17,8 milionu australských dolarů od fondu Medical Research Future Fund. Díky této částce může tým zahájit čtyřletou klinickou studii, která prověří bezpečnost a účinnost léku na bázi Hi1a u lidí.
V současné době je transplantace jedinou možností, jak vyléčit srdeční selhání. Bohužel nedostatek vhodných dárcovských srdcí je celosvětový problém, a to i kvůli poškození srdcí během procesu odebírání. Hi1a by mohl tento problém vyřešit. „Pokud bude lék úspěšný, zlepší se přežití pacientů, kvalita jejich života a rozšíří se dostupnost dárcovských srdcí. Zároveň by došlo k významnému snížení zdravotnických nákladů,“ dodal Nathan Palpant, spoluautor studie.
Tento lék, vyvíjený na základě letitého výzkumu, představuje obrovský potenciál nejen pro léčbu infarktů, ale také pro pacienty čekající na transplantaci srdce. Pokud budou klinické testy úspěšné, mohlo by jít o přelomovou změnu v medicíně a nový standard péče o pacienty se srdečními onemocněními.
Výsledky výzkumu byly zveřejněny v prestižním vědeckém časopise European Heart Journal.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…