Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Již existující léky umí obnovit vzpomínky ztracené v důsledku spánkové deprivace

Ilustrační foto: Freepik

Jak informoval portál 100+1, protizánětlivý lék, který se běžně používá k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), dokáže obnovit také paměť poškozenou spánkovou deprivací – alespoň u myší.

Hipokampus, struktura ve tvaru mořského koníka, se nachází ve střední části spánkových laloků mozku. Působí jako správce našich vzpomínek, kdy z různých vjemů vytváří krátkodobé vzpomínky, které se později mohou přeměnit na vzpomínky dlouhodobé. Jeho role je zásadní hlavně pro prostorovou a sociální paměť – například při pamatování si trasy do školy nebo rozpoznávání známých lidí.

Nedostatek spánku negativně ovlivňuje funkci hipokampu, což vede k problémům s pamětí. Tento jev je dobře známý mnoha lidem, kteří zažili nedostatek spánku. Robbert Havekes, neurovědec z Univerzity v Groningenu, a jeho tým zjistili, že vzpomínky ztracené kvůli nedostatku spánku lze obnovit pomocí protizánětlivého léku. Tato zjištění, dosud nepublikovaná, prezentovali na konferenci FENS Forum 2024.

Jak obnovit paměť? Vědci se zaměřili na individuální sociální paměť, která nám umožňuje rozpoznávat známé tváře. Pokusy na myších prokázaly, že spánková deprivace narušuje tento typ paměti, podobně jako u lidí. Myši, které měly nedostatek spánku, si nepamatovaly nedávné sociální interakce.

Vycházeli z hypotézy, že vzpomínky jsou uloženy v neuronech, které se po jejich aktivaci mění. Pokud dojde ke ztrátě paměti, mělo by být možné tyto vzpomínky obnovit reaktivací těchto neuronů. Za tímto účelem použili optogenetiku, technologii, která umožňuje aktivovat upravené neurony pomocí světla. Zjistili, že tímto způsobem lze obnovit sociální paměť. Optogenetické postupy však u lidí nejsou použitelné. Naštěstí se ukázalo, že podobný účinek má na myši protizánětlivý lék roflumilast, který je známý pod obchodními názvy jako Daxas, Daliresp nebo Zoryve.

Roflumilast funguje jako inhibitor enzymu fosfodiesterázy-4, což hraje klíčovou roli při regulaci imunitních buněk a buněk centrální nervové soustavy. Tento inhibitor se využívá při léčbě řady neurodegenerativních, autoimunitních a psychických onemocnění. Roflumilast je specificky používán k léčbě zánětlivých plicních onemocnění, jako je CHOPN, ale také například při léčbě erektilní dysfunkce. Objev nizozemských vědců by mohl vést k lepšímu pochopení paměti a možným léčbám pacientů trpících problémy s pamětí.

Související články

Zdraví

Pěstování vlasových folikul jako naděje pro léčbu alopecie

Společnost

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Zdraví

Se spánkovou apnoe nově pomůže nosní sprej

Zdraví

Fekální transplantace může zachraňovat životy lidí s rakovinou nebo jinými nemocemi

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Budou lidoopi sloužit lidem jako rádci?

Inspirace pro každodenní pohodu i dlouhodobou péči o sebe

Dobré zprávy: Vaření čaje dokáže z vody odstraňovat těžké kovy

Lidé s touto krevní skupinou stárnou podle nového výzkumu pomaleji

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…