Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Ilustrační foto: Pixabay

Radost z vlastnoručně nasbírané potravy, nevšední zážitek spojený s výletem, podpora českých pěstitelů, snaha ušetřit ne zrovna málo korun nebo nenapodobitelná chuť čerstvosti právě utrženého plodu, to všechno může představovat samosběr zeleniny a ovoce. Není tedy divu, že každým rokem jeho obliba stoupá.

Ať už vás láká samosběr z jakéhokoliv důvodu, jisté je, že představuje nejkratší způsob, jak dostat vypěstované plody rovnou do našich kuchyní. Míst, na nichž u nás samosběry probíhají, jsou desítky, přičemž se jejich počet stále rozrůstá.

O co se jedná

Samosběry se konají přímo v terénu (pole, sady), proto jsou dostupné pouze když neprší. Pro konkrétní termíny je nejlepší sledovat webové stránky dané farmy. Přineste si s sebou vlastní košíky, bedýnky, kyblíky nebo jiné nádoby vhodné ke sběru. Hodit se budou také rukavice, pohodlné boty a pokrývka hlavy, která vám na poli bez jakéhokoliv stínu přijde vhod. Poté, co si necháte zvážit danou nádobu, se můžete vrhnout na sklizeň. Většinu samosběrů je možné zaplatit pouze hotově.

Co se dá nasbírat

Touto dobou vrcholí období již velmi rozšířeného samosběru jahod. Obecně je však v nabídce samosběru zejména mrkev, cibule, červená řepa nebo zelí, protože se hodí k dlouhodobějšímu uskladnění. Žádané jsou také melouny, které svojí chutí hravě strčí do kapsy ty dovážené.

Kde sbírat

Právě vrcholící sezónu samosběru jahod můžete ještě využít například ve Skrbni nebo nedalekém Slavoníně (oboje Olomoucký kraj). Jahody tady pěstují na slámě, čímž udržují jejich čistotu. Vyhlášené jahody pěstují také na rodinné farmě Hanč ve Vraňanech nedaleko Mělníku. Místní specialitou je mošt z jahod. Na farmě můžete dále nasbírat hrášek, cibuli nebo okurky nakladačky. Jahody najdete i na farmě Drahoš v Dolním Újezdu (Pardubický kraj). Kromě nich tady najdete česnek, cibuli nebo jablka. Jahody Schwenk jsou pak k mání na plantážích v Uhříněvsi a Hájek (Praha).

Foto: Jahodárna Skrbeň

V Olomouckém kraji patří k bezkonkurenčně top místům samosběru nejen co se týká pestrosti nabízených plodin Těšetice – Vojnice Jany a Ladislava Kašparových. Pole se veřejnosti otevírají koncem srpna. Nasbírat si tady můžete cibuli, mrkev, petržel, dýně, cukety, patizony, melouny, červenou řepu a letos poprvé také pórek. Navzdory všudypřítomnému prudkému zdražování plánuje majitel polí udržet ceny v loňských hodnotách.

Foto: Samosběr zeleniny Vojnice

Farma Lička v Sedlnicích (Moravskoslezský kraj) nabízí k samosběru všehochuť ovoce i zeleniny podle toho, co právě roste. Aktuálně si tak můžete natrhat třešně, jahody, cukety, ředkvičky, salát nebo kedlubny.

Foto: farma Kala

Česnek, cibuli i melouny najdete na farmě Kala v Kuřimské Nové Vsi (Jihomoravský kraj). Třešně, cibuli, česnek pak seženete třeba na farmě Dryák ve Vítově (Středočeský kraj).

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z iReceptar.cz, Samosběr zeleniny Vojnice, farma Vraňany, farma Lička, farma Kala

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…