Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci vytvořili dosud nejdetailnější mapu lidského mozku – konkrétně komunikačních spojení v hipokampu. To je část mozku řídící paměť, zejména dlouhodobou a krátkodobou, spolu s prostorovou pamětí, což je typ paměti, který umožňuje zapamatovat si polohu, píše server Interesting Engineering.

Výzkumný tým se skládal z vědeckých členů Centra mozku a mysli Univerzity Sydney v Austrálii. Vytvořili velmi podrobnou mapu drah bílé hmoty spojující hipokampus se zbytkem mozku. „Jedná se v podstatě o takový plán oblastí mozku, které se propojují s hipokampem a podporují jeho funkci při formování paměti,“ uvedl Dr. Marshall Dalton, vědecký pracovník z Univerzity v Sydney.

Hipokampus a jeho funkce

Hipokampus se nachází v základně lidského mozku ve spánkovém laloku. Je to důležitá část, ve které je uložena paměť. Tato klíčová část mozku je zodpovědná nejen za ukládání vzpomínek, ale také za jejich utváření. Hipokampus přenáší vzpomínky z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Pomáhá s navigací, vytvářením a představováním si budoucích zážitků a tvořením představ – zvládá totiž jedinci vyobrazovat imaginární scény vytvořené v mysli.

Ilustrační foto: Pixabay

Tvorba mapy

K vytvoření mapy použil výzkumný tým skeny MRI z databáze neuroimagingu vytvořené pro projekt Human Connectome (HCP).

Výzkumníci pod vedením Dr. Daltona zpracovali data HCP pomocí technik, které vyvinuli speciálně pro tuto studii. Metody, které vytvořili, jim umožnily sledovat spojení ze všech částí lidského mozku a vedly až ke koncovým bodům v hipokampu.

Nejpodrobnější mapa, jaká kdy byla vyvinuta

„Získali jsme mnohem podrobnější náhled na dráhy bílé hmoty, což jsou v podstatě komunikační dálnice mezi různými oblastmi mozku,“ popsal mapu Dr. Dalton.

Navíc vyvinuli nový přístup, který umožnil zmapovat, jak se hipokampus spojuje s vnější vrstvou mozku, a to velmi podrobným způsobem. Dříve vědci mohli propojení v hipokampu sledovat pouze v moment, když se MRI skenování používalo pro jednoduchý náhled na strukturu mozku. Nyní je však na světě na míru šitá metoda, která vše ukazuje mnohem jasněji.

Jedná se o další skvělý pokrok v medicíně. Tato mapa mozku může totiž pomoci při budoucí diagnostice degenerativních onemocnění, které ovlivňují paměť, jako je Alzheimerova choroba.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Infekce Helicobacter pylori u dětí: Diagnóza a léčba

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…