Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové léčby mozkové stimulace pomáhají kuřákům přestat s kouřením

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Společnost pro studium závislostí publikovala v časopise Addiction studii týkající se neinvazivní mozkové stimulace, která může zlepšit míru abstinence kouření o dobu delší o 3 až 6 měsíců po odvykání ve srovnání s falešnou mozkovou stimulací.

V posledních letech se neinvazivní mozková stimulace objevila jako nová terapeutická možnost pro léčbu problémů týkajících se užívání alkoholu a dalších závislostí souvisejících s návykovými látkami. Metody této techniky ukázaly slibné výsledky i pro možnou léčbu závislosti na tabáku, ale o samotné účinnosti neinvazivní mozkové stimulace na dlouhodobou abstinenci není tolik známo.

Tým výzkumníků z univerzitní nemocnice v Dijonu ve Francii provedl systematický přehled a metaanalýzu s cílem posoudit účinnost neinvazivní mozkové stimulace při dlouhodobém odvykání kouření.

Naděje na trvalou abstinenci

Výzkumníci prohledali několik vědeckých databází s cílem náhodně vybrat kontrolované studie neinvazivní mozkové stimulace na dospělých kuřácích, kteří chtěli přestat kouřit, s následným sledováním delším než 4 týdny. Poté zkombinoval výsledky, aby změřil celkový účinek stimulace na odvykání kouření. Ve výzkumu bylo zahrnuto sedm studií, které poskytly údaje o celkem 699 pacientech. Ve všech zahrnutých studiích byly přítomny i kontrolní skupiny, které dostávaly falešnou neinvazivní mozkovou stimulaci.

Sloučením 7 zahrnutých studií byl zjištěn poměr rizika trvalé abstinence jakékoli formy neinvazivní mozkové stimulace ve srovnání s falešnou stimulací v hodnotě 2,39. To znamená, že kuřáci, kteří dostávali neinvazivní mozkovou stimulaci, měli 2,39krát vyšší pravděpodobnost dlouhodobé abstinence od kouření než kuřáci, kteří dostávali její falešnou verzi.

Vedoucí autor Dr. Benjamin Petit se vyjádřil, že ačkoli se jejich výzkum jeví jako skromný, jelikož obsahuje pouze sedm zahrnutých studií, nízkou úroveň spolehlivosti a značnou variabilitu mezi studiemi, finální výsledky se zdají být významné a je možné tuto techniku stimulace označit za možnou formu krátkodobého i trvalého odvykání závislostí.

Zdroj: Neuroscience News

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…