Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Genetický atlas lidského mozku pomáhá pochopit jeho tvar

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lidský mozek je úžasný orgán podobný složitému superpočítači. Věda zatím není ani zdaleka blízko tomu, aby plně pochopila všechny jeho funkce. Magazín Science však zveřejnil genetickou studii, která blíže odhaluje dění související s tím, jak je náš mozek tvarován.

Carolina Makowski z lékařské fakulty v San Diegu, jedna z autorek výzkumu, uvedla, že složitost lidského mozku vědce vždy lákala a fascinovala. Zjistilo se, že velká část toho, jak je náš mozek tvarován, je dána tím, co je obsaženo v naší DNA. V poslední dekádě došlo k rozkvětu studií, které se snaží mapovat různé oblasti mozku na základě unikátních genetických kódů, jejichž výskyt se v populaci různí. Způsob, jakým jsou tyto oblasti v mozku definovány, může mít zároveň i velký dopad na další zjištění.

Výzkumný tým pomocí své nové studie a poznatků z předchozích studií dokázal shromáždit dostatek dat, který umožnil objevení stovek významných genů podílejících se na architektuře lidského mozku.

Objevené geny by mohly dle vědců v budoucnu pomoci dalším výzkumníkům k pochopení jejich mechanismů a vlivu na strukturu mozku či vznik mozkových onemocnění.

Zdroj: https://www.science.org/

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…