Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Genetický atlas lidského mozku pomáhá pochopit jeho tvar

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lidský mozek je úžasný orgán podobný složitému superpočítači. Věda zatím není ani zdaleka blízko tomu, aby plně pochopila všechny jeho funkce. Magazín Science však zveřejnil genetickou studii, která blíže odhaluje dění související s tím, jak je náš mozek tvarován.

Carolina Makowski z lékařské fakulty v San Diegu, jedna z autorek výzkumu, uvedla, že složitost lidského mozku vědce vždy lákala a fascinovala. Zjistilo se, že velká část toho, jak je náš mozek tvarován, je dána tím, co je obsaženo v naší DNA. V poslední dekádě došlo k rozkvětu studií, které se snaží mapovat různé oblasti mozku na základě unikátních genetických kódů, jejichž výskyt se v populaci různí. Způsob, jakým jsou tyto oblasti v mozku definovány, může mít zároveň i velký dopad na další zjištění.

Výzkumný tým pomocí své nové studie a poznatků z předchozích studií dokázal shromáždit dostatek dat, který umožnil objevení stovek významných genů podílejících se na architektuře lidského mozku.

Objevené geny by mohly dle vědců v budoucnu pomoci dalším výzkumníkům k pochopení jejich mechanismů a vlivu na strukturu mozku či vznik mozkových onemocnění.

Zdroj: https://www.science.org/

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …