Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Věděli jste, že mozkové buňky lze ovládat zvukem?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Bezdrátová technologie zažívá nepochybně velký růst své popularity. A oprávněně. Vědec Sreekanth Chalasani dokonce prohlásil, že bezdrátové připojení je budoucnost téměř všeho. Bezdrátové připojení znamená méně odpadu a větší efektivitu. A promítá se do všech oblastí všedního života.

Tým vědců se s tímto rozhodl dále pracovat a učinil průlom směrem k bezdrátové manipulaci s buňkami savců pomocí zvuku. Tato technika má název sonogenetika.

Sonogenetika v praxi znamená užití ultrazvuku ke změně chování buněk neinvazivním způsobem. Použití ultrazvuku bylo zvoleno proto, že při průchodu neškodí kostem, svalům a jiným tkáním. To z něj činí vhodný nástroj pro manipulaci s buňkami v těle. Nízkofrekvenční vlny jsou schopny působit na konkrétní protein, který je citlivý na signál. Protein, na který se výzkumníci konkrétně zaměřili, je umístěný na plazmatické membráně mnoha lidských a zvířecích buněk. Když je tento protein stimulován ultrazvukovými vlnami, stimuluje zároveň buňky, které jej nesou. Podle toho, jaký typ buňky je stimulován, vypadá výsledek. Příkladem může být stažení svalové buňky pomocí ultrazvukové stimulace.

Užití sonogenetiky v praxi by se mohlo osvědčit při léčbě onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba nebo epilepsie. V současné době jsou v rámci léčby pacientům aplikovány do mozku elektrody, které stimulují dysfunkční buňky. Vědci doufají, že sonogenetika by mohla v budoucnu tyto invazivní terapie nahradit.

V rámci provedených výzkumů tak vypadá využití sonogenetiky velice nadějně.

Zdroj: nature.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…