Bezdrátová technologie zažívá nepochybně velký růst své popularity. A oprávněně. Vědec Sreekanth Chalasani dokonce prohlásil, že bezdrátové připojení je budoucnost téměř všeho. Bezdrátové připojení znamená méně odpadu a větší efektivitu. A promítá se do všech oblastí všedního života.
Tým vědců se s tímto rozhodl dále pracovat a učinil průlom směrem k bezdrátové manipulaci s buňkami savců pomocí zvuku. Tato technika má název sonogenetika.
Sonogenetika v praxi znamená užití ultrazvuku ke změně chování buněk neinvazivním způsobem. Použití ultrazvuku bylo zvoleno proto, že při průchodu neškodí kostem, svalům a jiným tkáním. To z něj činí vhodný nástroj pro manipulaci s buňkami v těle. Nízkofrekvenční vlny jsou schopny působit na konkrétní protein, který je citlivý na signál. Protein, na který se výzkumníci konkrétně zaměřili, je umístěný na plazmatické membráně mnoha lidských a zvířecích buněk. Když je tento protein stimulován ultrazvukovými vlnami, stimuluje zároveň buňky, které jej nesou. Podle toho, jaký typ buňky je stimulován, vypadá výsledek. Příkladem může být stažení svalové buňky pomocí ultrazvukové stimulace.
Užití sonogenetiky v praxi by se mohlo osvědčit při léčbě onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba nebo epilepsie. V současné době jsou v rámci léčby pacientům aplikovány do mozku elektrody, které stimulují dysfunkční buňky. Vědci doufají, že sonogenetika by mohla v budoucnu tyto invazivní terapie nahradit.
V rámci provedených výzkumů tak vypadá využití sonogenetiky velice nadějně.
Zdroj: nature.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…