Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Věděli jste, že mozkové buňky lze ovládat zvukem?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Bezdrátová technologie zažívá nepochybně velký růst své popularity. A oprávněně. Vědec Sreekanth Chalasani dokonce prohlásil, že bezdrátové připojení je budoucnost téměř všeho. Bezdrátové připojení znamená méně odpadu a větší efektivitu. A promítá se do všech oblastí všedního života.

Tým vědců se s tímto rozhodl dále pracovat a učinil průlom směrem k bezdrátové manipulaci s buňkami savců pomocí zvuku. Tato technika má název sonogenetika.

Sonogenetika v praxi znamená užití ultrazvuku ke změně chování buněk neinvazivním způsobem. Použití ultrazvuku bylo zvoleno proto, že při průchodu neškodí kostem, svalům a jiným tkáním. To z něj činí vhodný nástroj pro manipulaci s buňkami v těle. Nízkofrekvenční vlny jsou schopny působit na konkrétní protein, který je citlivý na signál. Protein, na který se výzkumníci konkrétně zaměřili, je umístěný na plazmatické membráně mnoha lidských a zvířecích buněk. Když je tento protein stimulován ultrazvukovými vlnami, stimuluje zároveň buňky, které jej nesou. Podle toho, jaký typ buňky je stimulován, vypadá výsledek. Příkladem může být stažení svalové buňky pomocí ultrazvukové stimulace.

Užití sonogenetiky v praxi by se mohlo osvědčit při léčbě onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba nebo epilepsie. V současné době jsou v rámci léčby pacientům aplikovány do mozku elektrody, které stimulují dysfunkční buňky. Vědci doufají, že sonogenetika by mohla v budoucnu tyto invazivní terapie nahradit.

V rámci provedených výzkumů tak vypadá využití sonogenetiky velice nadějně.

Zdroj: nature.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Co pozitivního přinesla pandemie duševnímu zdraví?

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…