Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

‚Obnovení továrního nastavení mozku‘ by mohlo vyléčit úzkosti a sklony k pití alkoholu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Podle výsledků výzkumu vědců z univerzity v Illinois zveřejněné v časopise Science Advances může být editace genů potenciální léčbou pro úzkosti a poruchu užívání alkoholu u dospělých, kteří byli v dospívání vystaveni nadměrnému pití.

V předchozím výzkumu tým vědců zjistil, že nadměrné pití alkoholu v dospívání mění chemii mozku v oblasti genu zvaného Arc. Toto přeprogramování genu Arc v centru emocí a paměti mozku vysoce přispívá k predispozici k úzkosti a poruchám užívání alkoholu v dospělosti.

Přeprogramování mozku?

V nové studii vědci ukazují, že toto epigenetické přeprogramování, které přetrvává po celý život, lze ve skutečnosti zvrátit úpravou genů.

Hlavní autor studie Subhash Pandey se k problematice vyjádřil, že včasné záchvatovité pití může mít dlouhodobé a významně negativní účinky na mozek. Výsledky této studie nabízejí důkazy, že genová editace je možným potenciálním lékem na tyto problémy a nabízí určitý druh obnovení továrního nastavení mozku.

Ilustrační foto: Pixabay

Průběh výzkumu

Pandey a jeho tým použili ve svých experimentech nástroj pro úpravu genů nazvaný CRISPR-dCas9. Nejprve vědci studovali dospělé krysy s přerušovanou expozicí alkoholu v jejich dospívání, což odpovídá věku přibližně 10 až 18 let v lidských letech. Pozorovali, že když byl nástroj použit, exprese genu (pozn. proces, kterým je v genu uložená informace převedena v reálně existující buněčnou strukturu nebo funkci) Arc se normalizovala. Navíc se snížily ukazatelé úzkosti a konzumace alkoholu.

Nadměrné pití v adolescenci je vážný problém veřejného zdraví a tato studie pomáhá nejen lépe porozumět tomu, co se děje ve vyvíjejících se mozcích, když jsou vystaveny vysokým koncentracím alkoholu, ale co je důležitější, dává nám naději, že jednoho dne budeme mít účinnou léčbu,“ řekl Pandey.

Zdroj: Neuroscience News

Související články

Inspirace

Nové léčby mozkové stimulace pomáhají kuřákům přestat s kouřením

Společnost

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Společnost

Genetický atlas lidského mozku pomáhá pochopit jeho tvar

Příroda a ekologie

Věděli jste, že mozkové buňky lze ovládat zvukem?

Zaručeně zlepší den

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…