Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bije jako skutečné. Miniaturní replika srdce umožní testovat nové druhy léčby

Ilustrační foto: Depositphotos

Srdce. Klíčový životní orgán, který jsme však dosud neměli šanci pořádně prozkoumat během jeho fungování. Nelze ho prostě vyjmout z živého těla, pozorovat a poté zase vrátit zpět. Se zkoumáním srdce a testováním léčby nyní vědcům pomůže miniaturní replika srdeční komory, která bije stejně jako opravdový lidský orgán.

Dříve se vědci pokoušeli srdce zkoumat různými způsoby. Připojili například mrtvá srdce na přístroje, aby ještě chvíli pumpovala, nebo srdeční tkáně vypěstovali v laboratoři. Žádný z těchto způsobů však neumožňoval lépe pochopit orgán, jehož selhání patří mezi nejčastější příčiny úmrtí.

Proto se vědci snažili nalézt lepší způsob, jak odhalit příčiny srdečních onemocnění a testovat jejich léčbu. Úspěchu dosáhl mezioborový tým pod vedením Bostonské univerzity, který vytvořil miniaturní repliku srdeční komory, která bije stejně jako skutečný lidský orgán. Věrná kopie s názvem miniPUMP není závislá na vnějších zdrojích energie, její funkci pohání živé srdeční tkáně, které vědci vypěstovali z kmenových buněk.

Srdeční komora, která není o moc větší než poštovní známka, může přinést spoustu významných objevů. Umožní získat jasnější přehled o tom, jak se srdce vyvíjí v embryu, či dopodrobna sledovat průběh onemocnění. A to nejdůležitější – spolehlivě poslouží při testování nových typů léčby, díky čemuž nebude experimentálním lékem ohrožen žádný pacient.

Zdroj: Sciencedaily.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Duševní hygiena by měla být více zastoupena ve školní docházce, říká Češka studující experimentální psychologii v Oxfordu

Sochy ohrožených zvířat z písku potěší návštěvníky Pusteven

Nová továrna na zachycování vzduchu zvládne zpracovat 36 tisíc tun CO2 ročně

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…