Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bije jako skutečné. Miniaturní replika srdce umožní testovat nové druhy léčby

Ilustrační foto: Depositphotos

Srdce. Klíčový životní orgán, který jsme však dosud neměli šanci pořádně prozkoumat během jeho fungování. Nelze ho prostě vyjmout z živého těla, pozorovat a poté zase vrátit zpět. Se zkoumáním srdce a testováním léčby nyní vědcům pomůže miniaturní replika srdeční komory, která bije stejně jako opravdový lidský orgán.

Dříve se vědci pokoušeli srdce zkoumat různými způsoby. Připojili například mrtvá srdce na přístroje, aby ještě chvíli pumpovala, nebo srdeční tkáně vypěstovali v laboratoři. Žádný z těchto způsobů však neumožňoval lépe pochopit orgán, jehož selhání patří mezi nejčastější příčiny úmrtí.

Proto se vědci snažili nalézt lepší způsob, jak odhalit příčiny srdečních onemocnění a testovat jejich léčbu. Úspěchu dosáhl mezioborový tým pod vedením Bostonské univerzity, který vytvořil miniaturní repliku srdeční komory, která bije stejně jako skutečný lidský orgán. Věrná kopie s názvem miniPUMP není závislá na vnějších zdrojích energie, její funkci pohání živé srdeční tkáně, které vědci vypěstovali z kmenových buněk.

Srdeční komora, která není o moc větší než poštovní známka, může přinést spoustu významných objevů. Umožní získat jasnější přehled o tom, jak se srdce vyvíjí v embryu, či dopodrobna sledovat průběh onemocnění. A to nejdůležitější – spolehlivě poslouží při testování nových typů léčby, díky čemuž nebude experimentálním lékem ohrožen žádný pacient.

Zdroj: Sciencedaily.com

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Mladík z Pardubic staví dostupné bydlení podle amerických Tiny Houses

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…