Bezesné noci, kdy člověk nezamhouří oko, už nemusí být strašákem insomniaků. Pomoci by jim měl nový léčebný program v aplikaci Sleepio. Mohlo by se jednat o účinnou náhradu prášků. Informuje o tom Radio Wave.
Aplikace využívá algoritmus umělé inteligence. Díky tomu lidem nabídne digitální kognitivně behaviorální terapii nespavosti (CBT-I) přizpůsobenou jejich potřebám. Jedná se tedy o léčbu šitou doslova na míru. Národní institut pro zdraví a klinickou kvalitu (NICE) doporučuje aplikaci Sleepio jako účinnou alternativu, která snižuje nutnost předepisování léků, které mohou být návykové. „Doposud byly lidem s nespavostí nabízeny prášky na spaní a poučení o spánkové hygieně. Doporučení naší komise ohledně Sleepia poskytuje praktickým lékařům a jejich pacientům novou možnost léčby,“ říká Jeanette Kusel, úřadující ředitelka pro MedTech a digitalizaci v NICE.
Digitální program zahrnuje spánkový test, týdenní interaktivní CBT-I sezení a vedení deníku o spánkových vzorcích. Jednotlivé části terapie se zaměřují na identifikaci myšlenek, pocitů a chování, které přispívají k nespavosti. Cílem aplikace je zlepšit způsob, jakým pacient přemýšlí o spánku, a podpořit zdravý spánkový režim. Program je navržený tak, aby ho uživatel dokončil za šest týdnů, ale přístup k němu bude mít po dobu dvanácti měsíců od registrace. Zájemce vyjde na 45 liber.
Zdroj: Radio Wave, Sleepio
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…