Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Injekce inzulínu může nahradit drobná robotická pilulka

Ilustrační foto: Pexels

Zařízení vyrobená pro lidské zdraví nám i nadále usnadňují život. Za tímto účelem se také výzkumníci Massachusetts Institute of Technology (MIT) momentálně zaměřují na nahrazení injekcí inzulínu speciálními robotickými kapslemi, píše server Interesting Engineering.

Běžně nelze velké proteinové léky podávat perorálně, protože nemohou projít přes naši hlenovou bariéru. To znamená, že inzulín a většina dalších biologických léků, tedy léků skládajících se z proteinů nebo nukleových kyselin, musí být podány skrz injekci nebo přímo v nemocnici od profesionálů. Studie zveřejněná v Science Robotics naznačuje, že nově vyvinutá pilulka nazvaná RoboCap by mohla mít navrch před injekcemi tím, že se roztočí a prorazí hlenovou bariérou, a když se dostane do tenkého střeva, umožní lékům přenášeným kapslí projít do buněk lemujících střevo.

Ilustrační foto: Pexels

Překonávání překážek

Hlavní autorkou studie zabývající se lékem RoboCap je Shriya Srinivasana, výzkumnice v Kochově institutu pro integrovaný výzkum rakoviny na MIT a juniorka v Society of Fellows na Harvardské univerzitě.

Srinivasana navrhla vyvinout ochrannou kapsli s mechanismem, který dokáže nabourat hlen, podobně jako stroje na vrtání tunelů vrtají do půdy a skály. RoboCap, který je velký asi jako multivitamin, nese tunelovací prvky na svém hlavním těle a povrchu, lék přenáší v malé nádržce na jednom konci. Želatinový povlak kapsle může být upraven tak, aby se rozpadl při určité úrovni pH. Malý motor uvnitř kapsle RoboCap se začne otáčet, když se povlak rozpustí v důsledku změny pH, která je výsledkem tohoto procesu. Tento pohyb podporuje schopnost kapsle zavrtat se do hlenu a odsunout ho stranou. Kapsle je navíc pokryta drobnými výstupky, které fungují jako štětiny zubního kartáčku a odstraňují hlen. Kombinací všech těchto prvků se maximalizuje kapacita poskytnout optimální podmínky pro vstřebání léku.

Vědci zjistili, že s kapslí mohou dodat 20 až 40krát více léků než s podobnou kapslí bez tunelovacího mechanismu. Kromě toho výzkumníci nenašli žádné známky zánětu nebo podráždění v trávicím traktu poté, co kapsle prošla. Prozatímní výsledky testování této pilulky vypadají opravdu slibně.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Infekce Helicobacter pylori u dětí: Diagnóza a léčba

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…