Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oddych pro lidi s těžkými bolestmi zad. Nafukovací implantát dává šanci na lepší život

Ilustrační foto: Freepik

Tým vědců a lékařů z Univerzity v Cambridgi vyvinul ultratenký nafukovací implantát, který může léčit nejhorší formy bolesti bez potřeby invazivního chirurgického zákroku. K jeho výrobě použili techniku měkké robotiky, která napodobuje pohyb živých organismů.

Zařízení o tloušťce lidského vlasu lze srolovat do malého válečku, který se vloží do jehly a její pomocí je implantován do epidurálního prostoru v páteři. Jakmile je umístěn, naplní s vodou nebo vzduchem a jako lehátko se rozvine okolo páteře. Po napojení na pulzní generátor jeho ultratenké elektrody začnou vysílat elektrický proud, který naruší signály bolesti.

Podle prvotních testů může být efektivní léčbou pro těžké bolesti v zádech a nohou, na které už nepomáhá medikace. Dá se také adaptovat na léčbu ochrnutí po Parkinsonově nemoci, infarktu nebo zraněních páteře. „Tato technologie má potenciál změnit klinickou léčbu. Může zásadně zlepšit zvládání bolesti pro mnoho lidí a pomoci i těm, kteří nemohou být léčeni současnými implantáty,“ řekla Rachel Artfield z Cambridge Enterprise, která komercializuje univerzitní objevy.

Jeho hlavními výhodami jsou jeho miniaturní velikost a to, že není třeba operace, kterou ostatní  – mnohem větší a méně účinné – implantáty vyžadují. „Naše dřívější verze byly tak tenké, že byly neviditelné pro rentgenové paprsky, které chirurg potřebuje použít k potvrzení jejich umístění před nafouknutím,“ popisuje jeden z autorů Ben Woodington s tím, že proto do implantátu přidali částice bismutu, který je kontrastní látka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…