Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oddych pro lidi s těžkými bolestmi zad. Nafukovací implantát dává šanci na lepší život

Ilustrační foto: Freepik

Tým vědců a lékařů z Univerzity v Cambridgi vyvinul ultratenký nafukovací implantát, který může léčit nejhorší formy bolesti bez potřeby invazivního chirurgického zákroku. K jeho výrobě použili techniku měkké robotiky, která napodobuje pohyb živých organismů.

Zařízení o tloušťce lidského vlasu lze srolovat do malého válečku, který se vloží do jehly a její pomocí je implantován do epidurálního prostoru v páteři. Jakmile je umístěn, naplní s vodou nebo vzduchem a jako lehátko se rozvine okolo páteře. Po napojení na pulzní generátor jeho ultratenké elektrody začnou vysílat elektrický proud, který naruší signály bolesti.

Podle prvotních testů může být efektivní léčbou pro těžké bolesti v zádech a nohou, na které už nepomáhá medikace. Dá se také adaptovat na léčbu ochrnutí po Parkinsonově nemoci, infarktu nebo zraněních páteře. „Tato technologie má potenciál změnit klinickou léčbu. Může zásadně zlepšit zvládání bolesti pro mnoho lidí a pomoci i těm, kteří nemohou být léčeni současnými implantáty,“ řekla Rachel Artfield z Cambridge Enterprise, která komercializuje univerzitní objevy.

Jeho hlavními výhodami jsou jeho miniaturní velikost a to, že není třeba operace, kterou ostatní  – mnohem větší a méně účinné – implantáty vyžadují. „Naše dřívější verze byly tak tenké, že byly neviditelné pro rentgenové paprsky, které chirurg potřebuje použít k potvrzení jejich umístění před nafouknutím,“ popisuje jeden z autorů Ben Woodington s tím, že proto do implantátu přidali částice bismutu, který je kontrastní látka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…