Tým vědců a lékařů z Univerzity v Cambridgi vyvinul ultratenký nafukovací implantát, který může léčit nejhorší formy bolesti bez potřeby invazivního chirurgického zákroku. K jeho výrobě použili techniku měkké robotiky, která napodobuje pohyb živých organismů.
Zařízení o tloušťce lidského vlasu lze srolovat do malého válečku, který se vloží do jehly a její pomocí je implantován do epidurálního prostoru v páteři. Jakmile je umístěn, naplní s vodou nebo vzduchem a jako lehátko se rozvine okolo páteře. Po napojení na pulzní generátor jeho ultratenké elektrody začnou vysílat elektrický proud, který naruší signály bolesti.
Podle prvotních testů může být efektivní léčbou pro těžké bolesti v zádech a nohou, na které už nepomáhá medikace. Dá se také adaptovat na léčbu ochrnutí po Parkinsonově nemoci, infarktu nebo zraněních páteře. „Tato technologie má potenciál změnit klinickou léčbu. Může zásadně zlepšit zvládání bolesti pro mnoho lidí a pomoci i těm, kteří nemohou být léčeni současnými implantáty,“ řekla Rachel Artfield z Cambridge Enterprise, která komercializuje univerzitní objevy.
Jeho hlavními výhodami jsou jeho miniaturní velikost a to, že není třeba operace, kterou ostatní – mnohem větší a méně účinné – implantáty vyžadují. „Naše dřívější verze byly tak tenké, že byly neviditelné pro rentgenové paprsky, které chirurg potřebuje použít k potvrzení jejich umístění před nafouknutím,“ popisuje jeden z autorů Ben Woodington s tím, že proto do implantátu přidali částice bismutu, který je kontrastní látka.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…