Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lék na Alzheimera jako pilulka? I to je možné díky českému neurologovi

Na rozdíl od konkurence přichází Martin Tolar s perorálním lékem. Ilustrační foto: Freepik

Neurolog a vědec Martin Tolar je zase o krok blíž k vytouženému cíli – léku na Alzheimerovu chorobu. Se svou americkou firmou Alzheon slaví nadějné výsledky klinické studie tablety ALZ-801, která může zpomalit, nebo dokonce zastavit tuto děsivou nemoc. Jak se mu to povedlo?

Když před třiceti lety přicestoval do Ameriky bez pořádné znalosti angličtiny, asi těžko by jeho úspěchu někdo věřil. Pozitivní nebyl ani ve chvíli, kdy představoval svůj projekt potenciálním investorům – neúspěch vyčíslil na 99,6 %. I přesto si šel za svým a nyní se hrdě pyšní výsledky.

Pokud vše půjde podle plánu, uvedení tablety na trh by mohlo proběhnout v roce 2025. Její zhodnocení bude obrovské. „Subjekty léčené ALZ-801 prokázaly významný kognitivní zisk oproti výchozímu stavu na testech paměti, což ukazuje zlepšení v průběhu léčby,“ nechal se slyšet Tolar. „Jsme na cestě přinést mimořádně účinnou a dobře tolerovanou léčbu milionům lidí na celém světě trpících touto strašlivou nemocí, která je připravuje o vzpomínky a schopnost myslet a vyjadřovat se,“ dodává.

Tolar není jediný, který se léčbou Alzheimerovy choroby zabývá, ovšem konkurenční společnosti Biogen, Eisai nebo Eli Lilly vyvíjí látky, které se podávají infuzí a budou tak mnohem nákladnější a složitější na aplikaci.

Alzheimerova choroba postihuje hlavně paměť, myšlení a úsudek. Jde ruku v ruce s demencí, v nejhorší fázi člověk není schopen postarat se sám o sebe. Zvrat je přitom velmi rychlý: během roku nebo dvou se kompletně změní osobnost člověka, je stále zmatenější, má problém s vyjadřováním a již řádně nevnímá svět kolem sebe.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…