Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lék na Alzheimera jako pilulka? I to je možné díky českému neurologovi

Na rozdíl od konkurence přichází Martin Tolar s perorálním lékem. Ilustrační foto: Freepik

Neurolog a vědec Martin Tolar je zase o krok blíž k vytouženému cíli – léku na Alzheimerovu chorobu. Se svou americkou firmou Alzheon slaví nadějné výsledky klinické studie tablety ALZ-801, která může zpomalit, nebo dokonce zastavit tuto děsivou nemoc. Jak se mu to povedlo?

Když před třiceti lety přicestoval do Ameriky bez pořádné znalosti angličtiny, asi těžko by jeho úspěchu někdo věřil. Pozitivní nebyl ani ve chvíli, kdy představoval svůj projekt potenciálním investorům – neúspěch vyčíslil na 99,6 %. I přesto si šel za svým a nyní se hrdě pyšní výsledky.

Pokud vše půjde podle plánu, uvedení tablety na trh by mohlo proběhnout v roce 2025. Její zhodnocení bude obrovské. „Subjekty léčené ALZ-801 prokázaly významný kognitivní zisk oproti výchozímu stavu na testech paměti, což ukazuje zlepšení v průběhu léčby,“ nechal se slyšet Tolar. „Jsme na cestě přinést mimořádně účinnou a dobře tolerovanou léčbu milionům lidí na celém světě trpících touto strašlivou nemocí, která je připravuje o vzpomínky a schopnost myslet a vyjadřovat se,“ dodává.

Tolar není jediný, který se léčbou Alzheimerovy choroby zabývá, ovšem konkurenční společnosti Biogen, Eisai nebo Eli Lilly vyvíjí látky, které se podávají infuzí a budou tak mnohem nákladnější a složitější na aplikaci.

Alzheimerova choroba postihuje hlavně paměť, myšlení a úsudek. Jde ruku v ruce s demencí, v nejhorší fázi člověk není schopen postarat se sám o sebe. Zvrat je přitom velmi rychlý: během roku nebo dvou se kompletně změní osobnost člověka, je stále zmatenější, má problém s vyjadřováním a již řádně nevnímá svět kolem sebe.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…