Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lék na Alzheimera jako pilulka? I to je možné díky českému neurologovi

Na rozdíl od konkurence přichází Martin Tolar s perorálním lékem. Ilustrační foto: Freepik

Neurolog a vědec Martin Tolar je zase o krok blíž k vytouženému cíli – léku na Alzheimerovu chorobu. Se svou americkou firmou Alzheon slaví nadějné výsledky klinické studie tablety ALZ-801, která může zpomalit, nebo dokonce zastavit tuto děsivou nemoc. Jak se mu to povedlo?

Když před třiceti lety přicestoval do Ameriky bez pořádné znalosti angličtiny, asi těžko by jeho úspěchu někdo věřil. Pozitivní nebyl ani ve chvíli, kdy představoval svůj projekt potenciálním investorům – neúspěch vyčíslil na 99,6 %. I přesto si šel za svým a nyní se hrdě pyšní výsledky.

Pokud vše půjde podle plánu, uvedení tablety na trh by mohlo proběhnout v roce 2025. Její zhodnocení bude obrovské. „Subjekty léčené ALZ-801 prokázaly významný kognitivní zisk oproti výchozímu stavu na testech paměti, což ukazuje zlepšení v průběhu léčby,“ nechal se slyšet Tolar. „Jsme na cestě přinést mimořádně účinnou a dobře tolerovanou léčbu milionům lidí na celém světě trpících touto strašlivou nemocí, která je připravuje o vzpomínky a schopnost myslet a vyjadřovat se,“ dodává.

Tolar není jediný, který se léčbou Alzheimerovy choroby zabývá, ovšem konkurenční společnosti Biogen, Eisai nebo Eli Lilly vyvíjí látky, které se podávají infuzí a budou tak mnohem nákladnější a složitější na aplikaci.

Alzheimerova choroba postihuje hlavně paměť, myšlení a úsudek. Jde ruku v ruce s demencí, v nejhorší fázi člověk není schopen postarat se sám o sebe. Zvrat je přitom velmi rychlý: během roku nebo dvou se kompletně změní osobnost člověka, je stále zmatenější, má problém s vyjadřováním a již řádně nevnímá svět kolem sebe.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se vyhnout mikroplastům během praní? Rozhovor s Petrem Benešem z EcoRevolution

Načasování jídla má zásadní vliv na naše zdraví

Voda zjištěná na Marsu by mohla skrývat život 12 mil pod zemí

Modulové kuchyně – proč by to měla být vaše první volba?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…