Válka na Ukrajině je bezprecedentní situací, máme proto potřebu neustále kontrolovat vývoj událostí a nenechat si nic utéct. Negativní zprávy, které se na nás hrnou ze všech stran, však nenesou mnoho dobrého pro naši psychiku. Častá konzumace negativních zpráv ze světa je spojena se zvýšením stresem, úzkostí nebo celkovým vyčerpáním.
Za určitých okolností může být sledování zpráv i uklidňující, unikneme tak totiž nepříjemné nejistotě. Nicméně takový efekt dlouho nevydrží. Jak tedy zůstat informovaný, ale nebýt ve stresu z negativních zpráv?
Neustálým sledováním události minutu po minutě nic nezmůžete a sobě tím po psychické stránce jen uškodíte. Čím více času budete konzumací zpráv trávit, tím hůř se budete cítit. Proto je dobré omezit čas, kdy budete čerpat nové informace, na minimum. Je to samozřejmě těžké, odměnou vám však bude větší vyrovnanost, a tím pádem i lepší schopnost jednat a pomáhat.
Dávkujte si informace rozumně. Můžete si zvolit limit pro čtení zpráv třeba 15 minut denně. Většinou vám nic důležitého neunikne, a kdyby něco opravdu hořelo, většinou se to stejně dozvíte jiným způsobem, třeba prostřednictvím kolegů.
S lepší dostupností informací máme pocit, že musíme být neustále v obraze. Vědět, kdo se jak vyjádřil, jaké jsou prognózy nebo co si o dané problematice myslí odborníci. Dovolte si čas od času vypnout a třeba celý den vydržet bez zpráv. Pauzu si můžete dát třeba o víkendu nebo když plánujete výlet do přírody. Přece nebudete celou procházku mít hlavu plnou pesimistických myšlenek.
Pokud si dovolíte na chvíli nebýt v obraze, budete mít čas si odpočinout, načerpat novou energii a do dalších dnů vejít s čistou hlavou.
Přehršle informací ve vás může vyvolávat nejrůznější pocity, většinou však negativní. Věnujte pozornost tomu, jak reagujete, a nevystavujte se dobrovolně bolesti a smutku. Pokud cítíte, že vás prohlížení fotek z války zraňuje, vyhněte se jim. Berte na sebe ohled tak, jako byste brali ohled na ostatní.
Jakkoliv je důležité nerozebírat s rodinou a přáteli celé dny jen válku, ještě důležitější je naučit se o svých obavách mluvit a nenechávat všechny ty negativní pocity uvnitř sebe. Jste-li ze současných událostí ve stresu, promluvte si o tom s blízkými.
Nepotřebujeme studie na to, abychom tušili, že není zrovna nejchytřejší hned po probuzení hltat nejnovější zprávy. Stejně tak před tím, než uléháte do postele, byste měli mobilní telefon raději odložit.
Pokud jste zvyklí ráno nebo před spaním projíždět média a zjišťovat, co je nového, zkuste tuto svou rutinu nahradit něčím, co vám nebude škodit, ale naopak prospívat. Co třeba krátké protažení nebo čtení knížky?
Pozitivní zprávy mají nepřekvapivě na naši psychiku příznivý vliv a mohou nám do života přinést trochu radosti. Není to o tom, že budete zavírat oči před vším špatným. Jde o to vidět i to hezké, co se na světě děje. Na Pozitivních zprávách pro vás každý týden připravujeme desítky článků, které vás pohladí na duši.
Kontrolování médií je často jen zlozvykem, který neustále opakujeme, i když na vlastní oči vidíme, co to s námi dělá. Mnohokrát už ale bylo dokázáno, že špatné návyky se dají změnit, nebo alespoň omezit. Prvním krokem je uvědomit si škodlivost časté konzumace negativního obsahu. Druhým krokem je pak snaha o omezení přístupu k němu. Můžete si třeba nastavit časovače na určité aplikace na telefonu, nechat mobil ve vedlejší místnosti nebo si zapsat červený puntík do tabulky, kdykoliv své limity překročíte.
Autorský článek Anety Šmejcové
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…