Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Foto: Gabriela Brázdová

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy ukáže jako o něco složitější. Přítomný okamžik nám totiž často uniká mezi myšlenkami, ve kterých máme tendenci se toulat. Návod, jak spočinout v teď a tady, přináší knižní světový bestseller Moc přítomného okamžiku.

Filozof a duchovní učitel Eckhart Tolle v devětadvaceti letech prožil zásadní duchovní transformaci, která radikálně proměnila jeho život. Své prožitky dále prohluboval a ukotvoval. Následně je popsal v několika knihách. Jeho prvotina Moc přítomného okamžiku zaznamenala obrovský úspěch, byla přeložena do 33 jazyků. Na ni navázal dalšími publikacemi. Jedná se například o knihy Nová země, Ticho promlouvá – Objevte v sobě smysl života a další.

Tolle ve svém učení, které shrnuje v knize Moc přítomného okamžiku, za základní problém většiny lidí považuje ztotožňování se s vlastní myslí. Podle něj právě spočinutí v přítomném okamžiku, kdy se nevěnujeme budoucnosti, minulosti ani čemukoliv mimo teď a tady, řeší většinu našich potíží. „V přítomném okamžiku, v němž neexistuje čas, se rozpouští vaše problémy. Utrpení vyžaduje čas, neboť nemůže existovat v přítomnosti.”  

Ilustrační foto: Pexels

Tolle zároveň čtenářům nepodsouvá, že je potřeba něco transformovat nebo čistit, jak je teď v seberozvojových kruzích trendy. Naopak zájemce vybízí k tomu, aby objevili to, co mají všichni dávno v sobě. „Lidé, kteří nenašli své skutečné bohatství, jímž je radost z bytí a hluboký, neochvějný klid, jenž tuto radost doprovází, jsou žebráci, i když mají velké materiální bohatství. Hledají radost, naplnění, uznání, jistotu nebo lásku ve vnějším světě, zatímco ve svém nitru mají poklad, který nejen obsahuje všechny tyto věci, ale je mnohem úžasnější než všechno, co nám může svět nabídnout.”

Kniha je psaná čtivým jazykem formou otázek a odpovědí. Díky tomu je vhodná jak pro začátečníky, tak osoby, které se už nějaký čas duchovnímu rozvoji věnují. Autor zároveň nabízí cvičení, která pomáhají učení uvést do praxe. Jedná se tedy o návod, jak na to. Krok ke změně však musí udělat sám čtenář. Trénink dělá mistra, a to platí i v této oblasti.

Slovo autorky článku:

Učení shrnuté v knize Moc přítomného okamžiku je v zásadě jednoduché. Aplikovat je do života je však daleko větší oříšek, což jsem se na vlastní kůži přesvědčila. Je to náročné zejména pro mě, neboť se ráda nechávám strhnout emocemi. O to více je pro mě tato kniha spolu s jejím autorem inspirací.

Související články

Zaručeně zlepší den

Děsivé dýně i bez vyřezávání. Kalifornská farma je pěstuje ve formách s obličeji

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Známe příčinou neurodegenerativních onemocnění. Zjištění přináší naději na léčbu

FOTO: Zvědavá slepice i rozesmátý kůň. Podívejte se na nejvtipnější snímky domácích mazlíčků

Inspirativní rozhovor

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Přečtěte si rozhovor s Eliškou Vafkovou, zakladatelkou psího hospice Dejte nám šanci.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…