Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravý životní styl zpomaluje pokles paměti u straších lidí, ukazuje čínská studie

Ilustrační foto: Depositphotos

Nová čínská studie, která přes deset let (2009–2019) pozorovala více než 29 tisíc dobrovolníků starších 60 let, ukázala, že zdravý životní styl pozitivně ovlivňuje paměť  u seniorů. Průměrný věk účastníků byl 72 let, muži tvořili 51 % skupiny. Součástí výzkumu byli také pacienti s Alzheimerovou chorobou, i u nich došlo ke zpomalení příznaků diagnózy. Zpráva z výzkumu byla publikována v odborném lékařském časopise The BMJ.

Studií, které zkoumají vlivy jednotlivých faktorů jako je kouření či zdravá strava, je nespočet. Vědci se rozhodli tyto činitele spojit a zjistit celistvější informace týkající se jejich vlivu na paměť. Vymezili šest oblastí – strava, pohyb, sociální kontakt, kognitivní aktivity, kouření a pití alkoholu.

U jídla zaznamenávali dvanáct okruhů potravin (ovoce, zelenina, ryby, maso, mléčné výrobky, sůl, olej, vejce, obiloviny, luštěniny, ořechy a čaj). Pohyb považovali za zdravý faktor v případě, že účastník týdně vykazoval 150 minut střední či 75 minut intenzivní aktivity. U kouření a alkoholu byli dobrovolníci rozděleni podle četnosti konzumace a objemu přijatých látek. Mezi kognitivní aktivity bylo zařazeno čtení, psaní nebo také hraní karet a u sociálního kontaktu pozorovali například účast na setkáních či večírcích, návštěvy přátel nebo příbuzných, ale také cestování či online chatování. U posledních dvou faktorů zkoumali frekvenci zapojení.

Na základě uvedených oblastí byli účastníci rozděleni do tří skupin, skupina dobrého (5 556 osob), průměrného (16 549 osob) a špatného životního stylu (6 967 osob). „Zjistili jsme, že největší souvislost s pamětí má strava, následuje kognitivní aktivita, fyzické cvičení a sociální kontakt,“ říká vedoucí studie Jianping Jia z Capital Medical University v Pekingu.  

A jaké byly výsledky?

Vědci používali tzv. paměťový test učení a na základě této metody vypočítali, že pokles paměti u skupiny s dobrým životním stylem je o 0,28 bodu pomalejší než u skupiny se špatným životním stylem. U průměrné skupiny se pak jednalo o 0,16 bodu. Vědci tvrdí, že jejich výsledky poskytují silné důkazy o faktu, že dodržování zdravého životního stylu v kombinací s pozitivním chováním je spojeno s pomalejším tempem poklesu paměti, a to i u lidí, kteří jsou k poklesu geneticky náchylnější.

Tyto informace by mohly být užitečné při osobním rozhodování, které může pomoci chránit před poklesem paměti, a naše výsledky poskytují další důkaz, že ztráta paměti je potenciálně ovlivnitelná. Ačkoli mechanismy odpovědné za takové změny nebyly v této studii stanoveny,“ doplňuje Jianping Jia.

Zdroje: The BMJ, Good News Network

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…