Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravý životní styl zpomaluje pokles paměti u straších lidí, ukazuje čínská studie

Ilustrační foto: Depositphotos

Nová čínská studie, která přes deset let (2009–2019) pozorovala více než 29 tisíc dobrovolníků starších 60 let, ukázala, že zdravý životní styl pozitivně ovlivňuje paměť  u seniorů. Průměrný věk účastníků byl 72 let, muži tvořili 51 % skupiny. Součástí výzkumu byli také pacienti s Alzheimerovou chorobou, i u nich došlo ke zpomalení příznaků diagnózy. Zpráva z výzkumu byla publikována v odborném lékařském časopise The BMJ.

Studií, které zkoumají vlivy jednotlivých faktorů jako je kouření či zdravá strava, je nespočet. Vědci se rozhodli tyto činitele spojit a zjistit celistvější informace týkající se jejich vlivu na paměť. Vymezili šest oblastí – strava, pohyb, sociální kontakt, kognitivní aktivity, kouření a pití alkoholu.

U jídla zaznamenávali dvanáct okruhů potravin (ovoce, zelenina, ryby, maso, mléčné výrobky, sůl, olej, vejce, obiloviny, luštěniny, ořechy a čaj). Pohyb považovali za zdravý faktor v případě, že účastník týdně vykazoval 150 minut střední či 75 minut intenzivní aktivity. U kouření a alkoholu byli dobrovolníci rozděleni podle četnosti konzumace a objemu přijatých látek. Mezi kognitivní aktivity bylo zařazeno čtení, psaní nebo také hraní karet a u sociálního kontaktu pozorovali například účast na setkáních či večírcích, návštěvy přátel nebo příbuzných, ale také cestování či online chatování. U posledních dvou faktorů zkoumali frekvenci zapojení.

Na základě uvedených oblastí byli účastníci rozděleni do tří skupin, skupina dobrého (5 556 osob), průměrného (16 549 osob) a špatného životního stylu (6 967 osob). „Zjistili jsme, že největší souvislost s pamětí má strava, následuje kognitivní aktivita, fyzické cvičení a sociální kontakt,“ říká vedoucí studie Jianping Jia z Capital Medical University v Pekingu.  

A jaké byly výsledky?

Vědci používali tzv. paměťový test učení a na základě této metody vypočítali, že pokles paměti u skupiny s dobrým životním stylem je o 0,28 bodu pomalejší než u skupiny se špatným životním stylem. U průměrné skupiny se pak jednalo o 0,16 bodu. Vědci tvrdí, že jejich výsledky poskytují silné důkazy o faktu, že dodržování zdravého životního stylu v kombinací s pozitivním chováním je spojeno s pomalejším tempem poklesu paměti, a to i u lidí, kteří jsou k poklesu geneticky náchylnější.

Tyto informace by mohly být užitečné při osobním rozhodování, které může pomoci chránit před poklesem paměti, a naše výsledky poskytují další důkaz, že ztráta paměti je potenciálně ovlivnitelná. Ačkoli mechanismy odpovědné za takové změny nebyly v této studii stanoveny,“ doplňuje Jianping Jia.

Zdroje: The BMJ, Good News Network

Související články

Zaručeně zlepší den

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…