Nová čínská studie, která přes deset let (2009–2019) pozorovala více než 29 tisíc dobrovolníků starších 60 let, ukázala, že zdravý životní styl pozitivně ovlivňuje paměť u seniorů. Průměrný věk účastníků byl 72 let, muži tvořili 51 % skupiny. Součástí výzkumu byli také pacienti s Alzheimerovou chorobou, i u nich došlo ke zpomalení příznaků diagnózy. Zpráva z výzkumu byla publikována v odborném lékařském časopise The BMJ.
Studií, které zkoumají vlivy jednotlivých faktorů jako je kouření či zdravá strava, je nespočet. Vědci se rozhodli tyto činitele spojit a zjistit celistvější informace týkající se jejich vlivu na paměť. Vymezili šest oblastí – strava, pohyb, sociální kontakt, kognitivní aktivity, kouření a pití alkoholu.
U jídla zaznamenávali dvanáct okruhů potravin (ovoce, zelenina, ryby, maso, mléčné výrobky, sůl, olej, vejce, obiloviny, luštěniny, ořechy a čaj). Pohyb považovali za zdravý faktor v případě, že účastník týdně vykazoval 150 minut střední či 75 minut intenzivní aktivity. U kouření a alkoholu byli dobrovolníci rozděleni podle četnosti konzumace a objemu přijatých látek. Mezi kognitivní aktivity bylo zařazeno čtení, psaní nebo také hraní karet a u sociálního kontaktu pozorovali například účast na setkáních či večírcích, návštěvy přátel nebo příbuzných, ale také cestování či online chatování. U posledních dvou faktorů zkoumali frekvenci zapojení.
Na základě uvedených oblastí byli účastníci rozděleni do tří skupin, skupina dobrého (5 556 osob), průměrného (16 549 osob) a špatného životního stylu (6 967 osob). „Zjistili jsme, že největší souvislost s pamětí má strava, následuje kognitivní aktivita, fyzické cvičení a sociální kontakt,“ říká vedoucí studie Jianping Jia z Capital Medical University v Pekingu.
Vědci používali tzv. paměťový test učení a na základě této metody vypočítali, že pokles paměti u skupiny s dobrým životním stylem je o 0,28 bodu pomalejší než u skupiny se špatným životním stylem. U průměrné skupiny se pak jednalo o 0,16 bodu. Vědci tvrdí, že jejich výsledky poskytují silné důkazy o faktu, že dodržování zdravého životního stylu v kombinací s pozitivním chováním je spojeno s pomalejším tempem poklesu paměti, a to i u lidí, kteří jsou k poklesu geneticky náchylnější.
„Tyto informace by mohly být užitečné při osobním rozhodování, které může pomoci chránit před poklesem paměti, a naše výsledky poskytují další důkaz, že ztráta paměti je potenciálně ovlivnitelná. Ačkoli mechanismy odpovědné za takové změny nebyly v této studii stanoveny,“ doplňuje Jianping Jia.
Zdroje: The BMJ, Good News Network
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…