Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zatočte s covidem. Pomůže půlhodinka pohybu denně

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Covid a další nemoci nám dávají v posledním měsíci opět na frak. Odolat jim lze s dobrou imunitou – tu podpoří i třicet minut fyzické aktivity alespoň pět dní v týdnu. Podle rozsáhlé studie dokáže pohyb významně ochránit před hospitalizací a úmrtím na koronavirus, uvedl server Novinky.

Ve výzkumu vědci zkoumali sportovní návyky téměř dvou stovek tisíc pacientů v Jižní Kalifornii. „Ukazuje se, že cvičení je ještě důležitější, než jsme si mysleli,“ uvedl Robert Sallis, klinický profesor na Kaiser Permanente Bernard J. Tyson School of Medicine v Los Angeles a hlavní autor studie. Do ní byli zahrnuti lidé, kteří měli v období od ledna 2020 do května 2021 pozitivní test na covid. Byli požádáni, aby sami uvedli své pohybové návyky během dvou let před nákazou virem. Fyzickou aktivitou se v tomto kontextu rozumí středně náročné až náročné cvičení, například i rychlá chůze. Relaxační procházky brány v potaz nebyly.

Na základě sesbíraných dat byli pacienti rozděleni do čtyři skupin: trvale neaktivní (10 minut pohybu týdně nebo méně), většinou neaktivní (10 až 60 minut týdně), částečně aktivní (mezi 60 a 150 minutami týdně), konzistentně aktivní (medián 150 minut nebo více týdně) a trvale aktivní (150 minut týdně a více ve všech sebehodnoceních).

U osob, které sportovaly maximálně 10 minut týdně, byla pravděpodobnost hospitalizace vlivem covidu o 91 procent vyšší a pravděpodobnost úmrtí dokonce o 291 procent vyšší než u osob, které byly průběžně aktivní. K výrazně větší šanci vyhnout se těžkému průběhu covidu stačilo údajně jen 30 minut fyzické aktivity alespoň pět dnů v týdnu. Dokonce i lidé, kteří cvičili pouhých 11 minut týdně, své riziko hospitalizace nebo úmrtí na covid o něco snížili. „Doporučujeme zvýšit fyzickou aktivitu jako další strategii kontroly pandemie pro všechny, bez ohledu na demografické údaje nebo stav chronických onemocnění,“ uvedli výzkumníci.

Zdroj: Novinky

Související články

Inspirace

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Společnost

Jak na covid? Pomůže čisté ovzduší

Z domova

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Z domova

Vědci z Brna slaví světový úspěch v boji proti koronaviru

Zaručeně zlepší den

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…