Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zahradní terapie – metoda, která pomáhá lidem zpět do života

V Balinách u Velkého Meziříčí byl otevřen areál pro tzv. „zahradní terapii“. Je určen pro děti a mládež se zdravotními znevýhodněními nebo ze sociálně slabších skupin. V prostorách bývalého statku areál vybudovala obecně prospěšná společnost Chaloupky. Přes týden jej budou navštěvovat objednané skupiny, během víkendu zde budou probíhat akce pro veřejnost. Náklady na výstavbu areálu se vyšplhaly na zhruba 20 milionů korun. Většina z částky byla hrazena prostřednictvím dotace z Evropské unie.

Pobyt na zahradě a kontakt s rostlinami a přírodními materiály pomůže návštěvníkům po fyzické i psychické stránce. Díky zahradní terapii aktivují svou paměť, pozornost, myšlení, tvořivost nebo časoprostorovou orientaci. Zdravotně postiženým pomáhá zlepšit jemnou i hrubou motoriku, svalovou sílu, úchopy a rovnováhu. Sociálně znevýhodněným pobyt v areálu usnadňuje jejich návrat do společnosti a podporuje jejich aktivní život.

Bezbariérový areál obsahuje záhony s aromatickými květinami pro nevidomé, přírodní zvonkohru, vyvýšené záhony pro vozíčkáře, ale také různé typy hřišť nebo speciální průlezky. „Zahrada vychází z prvků okolní přírody, lidé zde najdou suchou stráň, tůňku nebo mokřad. Průlezky, skluzavky a nejrůznější typy hřišť jsou uzpůsobené i pro vozíčkáře. V budově je výstava hraček a výukových pomůcek,“ osvětlila situaci vedoucí zaměstnankyně Jana Audy.

Obecně prospěšná společnost Chaloupky neprovozuje pouze areál v Balinách. Své další pracoviště má v Brtnici, Kněžicích, Horní Krupé a Velkém Meziříčí. Věnuje se programům pro školy s ekologickou a přírodovědnou tématikou. Děti si během programů na vlastní kůži vyzkouší spoustu činností spojených se životem na venkově. Mezi nejzajímavější patří krmení hospodářských zvířat na dětské farmě nebo různé rukodělné práce.

Zdroj: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-areal-pro-zahradni-terapii-u-velkeho-mezirici-nabizi-bezbarierove-hriste-a-zahony

Související články

Zaručeně zlepší den

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Zdravé stravování si pohlídají samy děti. Finský systém už testuje i jídelna v Česku

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…