Zahradní terapie – metoda, která pomáhá lidem zpět do života

V Balinách u Velkého Meziříčí byl otevřen areál pro tzv. „zahradní terapii“. Je určen pro děti a mládež se zdravotními znevýhodněními nebo ze sociálně slabších skupin. V prostorách bývalého statku areál vybudovala obecně prospěšná společnost Chaloupky. Přes týden jej budou navštěvovat objednané skupiny, během víkendu zde budou probíhat akce pro veřejnost. Náklady na výstavbu areálu se vyšplhaly na zhruba 20 milionů korun. Většina z částky byla hrazena prostřednictvím dotace z Evropské unie.

Pobyt na zahradě a kontakt s rostlinami a přírodními materiály pomůže návštěvníkům po fyzické i psychické stránce. Díky zahradní terapii aktivují svou paměť, pozornost, myšlení, tvořivost nebo časoprostorovou orientaci. Zdravotně postiženým pomáhá zlepšit jemnou i hrubou motoriku, svalovou sílu, úchopy a rovnováhu. Sociálně znevýhodněným pobyt v areálu usnadňuje jejich návrat do společnosti a podporuje jejich aktivní život.

Bezbariérový areál obsahuje záhony s aromatickými květinami pro nevidomé, přírodní zvonkohru, vyvýšené záhony pro vozíčkáře, ale také různé typy hřišť nebo speciální průlezky. „Zahrada vychází z prvků okolní přírody, lidé zde najdou suchou stráň, tůňku nebo mokřad. Průlezky, skluzavky a nejrůznější typy hřišť jsou uzpůsobené i pro vozíčkáře. V budově je výstava hraček a výukových pomůcek,“ osvětlila situaci vedoucí zaměstnankyně Jana Audy.

Obecně prospěšná společnost Chaloupky neprovozuje pouze areál v Balinách. Své další pracoviště má v Brtnici, Kněžicích, Horní Krupé a Velkém Meziříčí. Věnuje se programům pro školy s ekologickou a přírodovědnou tématikou. Děti si během programů na vlastní kůži vyzkouší spoustu činností spojených se životem na venkově. Mezi nejzajímavější patří krmení hospodářských zvířat na dětské farmě nebo různé rukodělné práce.

Zdroj: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-areal-pro-zahradni-terapii-u-velkeho-mezirici-nabizi-bezbarierove-hriste-a-zahony

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura