Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za obranu pravdy a spravedlnosti. Přečtěte si příběhy oceněných hrdinek ze Slovenska

Vítězky ocenění Biela Vrana 2021. Foto: Biela Vrana

Za společensky přínosné a odvážné činy získaly ocenění Biela vrana 2021 celkem tři slovenské ženy. Přinášíme vám jejich příběhy boje za pravdu a spravedlnost, jejichž obhájení je ve společnosti často nadlidským úkolem.

Ocenění uděluje od roku 2019 občanské sdružení Bystriny. „Je pro nás velmi důležité, aby vzácní lidé v naší společnosti, kteří brání pravdu, spravedlnost a veřejný zájem, zažili poděkování a podporu,“ uvádí sdružení na stránkách ocenění Biela Vrana.

Lenka Ticháková

Varín je obec na Slovensku, která se vyznačuje evropskou anomálií. Jedna z místních ulic je totiž pojmenována po válečném zločinci Jozefu Tisovi. Tuto skutečnost se snaží změnit nezávislá poslankyně Lenka Ticháková, která kvůli svému boji za spravedlnost čelí v obci urážkám a nepochopení. Navzdory ostrým slovům a neochotě místního zastupitelstva se však nevzdává a i nadále stojí za hodnotami humanismu a demokracie.

Zuzana Baťová

Zuzana Baťová je ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv na Slovensku. Během pandemie covidu-19 její úřad vypracoval nezávislé hodnocení sporné vakcíny Sputnik, za které Baťová čelila obrovskému mediálnímu a politickému tlaku, posměchu a výhružkám. Této Bílé vráně se však díky její odvaze a neústupnosti podařilo integritu veřejné služby obhájit.

Soňa Holúbková

Psycholožka Soňa Holúbková se již 30 let věnuje lidem s postižením. Snaží se naučit společnost, jak přijímat a oceňovat jinakost, a usiluje o začlenění lidí s postižením do společnosti. Její komunitou již za dobu fungování prošlo na 10 tisíc dobrovolníků. Již 25 let také organizuje festival Jašidelňa, který ukazuje výjimečnost a talent lidí s postižením.

Zdroj: Biela vrana

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…