Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odvážní chlupáči získali ocenění Statečné psí srdce. Pomohli se záchranou lidských životů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Tvrzení, že pes nejlepší přítel člověka, má své opodstatnění. Mnohdy naši čtyřnozí přátelé skutečně lidem pomůžou. Právě takoví psi získali za loňský rok speciální ocenění Statečné psí srdce, jak uvádí stejnojmenná organizace na svém webu.

V anketě zabodovalo pět psů, kteří zachránili lidské životy nebo pomohli nemocným. Třeba fenka Brigitte v létě našla seniorku ztracenou v brdských lesích, Broník zachránil svého pána před tornádem na jižní Moravě, zlatá retrívřice Airys působí v Česku i na Ukrajině jako canisterapeutický pes. Pomáhá lidem s posttraumatickou stresovou poruchou z války a lidem s postižením. Kolie Bailey zase doprovází svou nemocnou paničku na různá místa, upozorňuje ji na záchvat, podává léky a pomáhá případný záchvat zvládat.

Cenu Spící srdce získal německý ovčák Benji Milberk. Spolu se svým psovodem Pavlem Hořejším byl členem horské služby v Jizerských horách. Přestože přišel už jako štěně o jedno oko, tak se dokázal orientovat v těžkém horském terénu v létě i v zimě a pátrat po pohřešovaných lidech. Díky tomu několika z nich zachránil život.

Oceněná zvířata automaticky postupují do nominace Zlatého záchranářského kříže, což je prestižní ocenění, které v minulých letech předával prezident České republiky.

Zdroj: Statečné psí srdce, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…