Ne všechna prvenství jsou veskrze pozitivní. Česká republika nyní může slavit, že se zbavila prvního stupínku v žebříčku států s největší incidencí i úmrtností na rakovinu tlustého střeva. Pomohly v tom zejména preventivní vyšetření, uvedl server Seznam zprávy.
Diagnózu rakovina tlustého střeva si v České republice vyslechne každý rok zhruba 7 700 pacientů. Před dvaceti lety ale bylo toto číslo mnohem vyšší a obyvatelé Česka se drželi na předních příčkách světového žebříčku nejen co do výskytu, ale bohužel i úmrtnosti. To už dnes neplatí. Pomohl populační screening kolorektálního karcinomu, který byl u nás zaveden v roce 2000. Od té doby se situace výrazně zlepšila.
Screeningové vyšetření se provádí dvěma způsoby. Buď testem na případné okultní krvácení do stolice, anebo kolonoskopií. Téměř všechny kolorektální karcinomy se přitom vyvíjejí z nenádorových lézí velmi pomalu. Při screeningových endoskopických vyšetřeních, mezi něž patří třeba zmiňovaná kolonoskopie, je lze případně odstranit. Tím se sekvence změn z nenádorové na nádorovou tkáň definitivně přeruší. Prevence má tedy v případě tohoto onemocnění opravdu smysl, neboť zhoubný nádor tlustého střeva ve většině případů roste dlouho. I proto je možné většinu nádorů objevit včas, ještě v přednádorovém stavu, a situaci zdárně vyřešit. „Od roku 2015 jsou zdravotní pojišťovnou díky úpravě screeningového programu k vyšetření adresně zváni klienti starší 50 let věku,“ uvedla praktická lékařka Irena Peprná.
Zdroj: Seznam zprávy, EUC
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…