Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Ne všechna prvenství jsou veskrze pozitivní. Česká republika nyní může slavit, že se zbavila prvního stupínku v žebříčku států s největší incidencí i úmrtností na rakovinu tlustého střeva. Pomohly v tom zejména preventivní vyšetření, uvedl server Seznam zprávy.

Diagnózu rakovina tlustého střeva si v České republice vyslechne každý rok zhruba 7 700 pacientů. Před dvaceti lety ale bylo toto číslo mnohem vyšší a obyvatelé Česka se drželi na předních příčkách světového žebříčku nejen co do výskytu, ale bohužel i úmrtnosti. To už dnes neplatí. Pomohl populační screening kolorektálního karcinomu, který byl u nás zaveden v roce 2000. Od té doby se situace výrazně zlepšila.

Screeningové vyšetření se provádí dvěma způsoby. Buď testem na případné okultní krvácení do stolice, anebo kolonoskopií. Téměř všechny kolorektální karcinomy se přitom vyvíjejí z nenádorových lézí velmi pomalu. Při screeningových endoskopických vyšetřeních, mezi něž patří třeba zmiňovaná kolonoskopie, je lze případně odstranit. Tím se sekvence změn z nenádorové na nádorovou tkáň definitivně přeruší. Prevence má tedy v případě tohoto onemocnění opravdu smysl, neboť zhoubný nádor tlustého střeva ve většině případů roste dlouho. I proto je možné většinu nádorů objevit včas, ještě v přednádorovém stavu, a situaci zdárně vyřešit. „Od roku 2015 jsou zdravotní pojišťovnou díky úpravě screeningového programu k vyšetření adresně zváni klienti starší 50 let věku,“ uvedla praktická lékařka Irena Peprná.

Zdroj: Seznam zprávy, EUC

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…