Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Virologové objevili protilátky proti klíšťové encefalitidě. Jsou účinné i v raných fázích infekce

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Virus klíšťové meningoencefalitidy byl poprvé popsán právě na území Česka, které patří k místům s nejvyšším výskytem této nemoci. Vědci se zaměřili na protilátky, které virus v těle ničí, a na způsoby, jakými fungují. Jedna z vyvinutých látek se nyní dostala až do fáze klinických testů.

Tým složený z vědců institutu CEITEC Masarykovy univerzity, Výzkumného ústavu veterinárního lékařstvíBiologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) se výzkumu viru klíšťové encefalitidy věnuje již roky. Od konce devadesátých let totiž stoupá počet případů onemocnění, kterým je infikováno asi jedno procento klíšťat. Doposud se výzkumníkům povedlo popsat strukturu viru a jeho interakci s protilátkou.

Dalším krokem byl podrobný popis tohoto procesu. Protilátky se vážou na membránový obal viru klíšťové encefalitidy, který má na povrchu bílkoviny. Pro analýzu vědci zvolili protilátku, o níž věděli, že virus ničí a zabrání tím infekci. „Zjistili jsme, že tato protilátka brání tomu, aby virus po proniknutí do buňky uvolnil svou genetickou informaci a začal se množit,“ vysvětlil vědec Tibor Füzik z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Pochopení struktury virů a procesu nákazy buněk je pro vývoj léčiva nebo vakcíny zásadní. Vědci nyní zkoumají, jak se virus v buňce množí a vytváří své kopie a kdy se z nezralých částic, které nejsou infekční, stane nakažlivý virus.

Výzkum má několik fází. Ilustrační foto: Unsplash

Ve spolupráci se švýcarskými vědci paralelně probíhá také projekt zabývající se vývojem a testováním lidských monoklonárních protilátek proti viru klíšťové encefalitidy. „Podařilo se objevit unikátní lidské protilátky, které vykazují vysokou neutralizační aktivitu proti viru klíšťové encefalitidy, a to nejen v podmínkách buněčné kultury, ale i na laboratorních zvířatech. Dokonce se ukázalo, že protilátky jsou vysoce účinné i v případě terapeutického podání v raných fázích infekce,“ řekl vedoucí projektu Daniel Růžek z Biologického centra AV ČRVýzkumného ústavu veterinárního lékařství. Tyto protilátky se brzy dočkají zahájení klinických testů na lidech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…