Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Virologové objevili protilátky proti klíšťové encefalitidě. Jsou účinné i v raných fázích infekce

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Virus klíšťové meningoencefalitidy byl poprvé popsán právě na území Česka, které patří k místům s nejvyšším výskytem této nemoci. Vědci se zaměřili na protilátky, které virus v těle ničí, a na způsoby, jakými fungují. Jedna z vyvinutých látek se nyní dostala až do fáze klinických testů.

Tým složený z vědců institutu CEITEC Masarykovy univerzity, Výzkumného ústavu veterinárního lékařstvíBiologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) se výzkumu viru klíšťové encefalitidy věnuje již roky. Od konce devadesátých let totiž stoupá počet případů onemocnění, kterým je infikováno asi jedno procento klíšťat. Doposud se výzkumníkům povedlo popsat strukturu viru a jeho interakci s protilátkou.

Dalším krokem byl podrobný popis tohoto procesu. Protilátky se vážou na membránový obal viru klíšťové encefalitidy, který má na povrchu bílkoviny. Pro analýzu vědci zvolili protilátku, o níž věděli, že virus ničí a zabrání tím infekci. „Zjistili jsme, že tato protilátka brání tomu, aby virus po proniknutí do buňky uvolnil svou genetickou informaci a začal se množit,“ vysvětlil vědec Tibor Füzik z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Pochopení struktury virů a procesu nákazy buněk je pro vývoj léčiva nebo vakcíny zásadní. Vědci nyní zkoumají, jak se virus v buňce množí a vytváří své kopie a kdy se z nezralých částic, které nejsou infekční, stane nakažlivý virus.

Výzkum má několik fází. Ilustrační foto: Unsplash

Ve spolupráci se švýcarskými vědci paralelně probíhá také projekt zabývající se vývojem a testováním lidských monoklonárních protilátek proti viru klíšťové encefalitidy. „Podařilo se objevit unikátní lidské protilátky, které vykazují vysokou neutralizační aktivitu proti viru klíšťové encefalitidy, a to nejen v podmínkách buněčné kultury, ale i na laboratorních zvířatech. Dokonce se ukázalo, že protilátky jsou vysoce účinné i v případě terapeutického podání v raných fázích infekce,“ řekl vedoucí projektu Daniel Růžek z Biologického centra AV ČRVýzkumného ústavu veterinárního lékařství. Tyto protilátky se brzy dočkají zahájení klinických testů na lidech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…