Virus klíšťové meningoencefalitidy byl poprvé popsán právě na území Česka, které patří k místům s nejvyšším výskytem této nemoci. Vědci se zaměřili na protilátky, které virus v těle ničí, a na způsoby, jakými fungují. Jedna z vyvinutých látek se nyní dostala až do fáze klinických testů.
Tým složený z vědců institutu CEITEC Masarykovy univerzity, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) se výzkumu viru klíšťové encefalitidy věnuje již roky. Od konce devadesátých let totiž stoupá počet případů onemocnění, kterým je infikováno asi jedno procento klíšťat. Doposud se výzkumníkům povedlo popsat strukturu viru a jeho interakci s protilátkou.
Dalším krokem byl podrobný popis tohoto procesu. Protilátky se vážou na membránový obal viru klíšťové encefalitidy, který má na povrchu bílkoviny. Pro analýzu vědci zvolili protilátku, o níž věděli, že virus ničí a zabrání tím infekci. „Zjistili jsme, že tato protilátka brání tomu, aby virus po proniknutí do buňky uvolnil svou genetickou informaci a začal se množit,“ vysvětlil vědec Tibor Füzik z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Pochopení struktury virů a procesu nákazy buněk je pro vývoj léčiva nebo vakcíny zásadní. Vědci nyní zkoumají, jak se virus v buňce množí a vytváří své kopie a kdy se z nezralých částic, které nejsou infekční, stane nakažlivý virus.
Ve spolupráci se švýcarskými vědci paralelně probíhá také projekt zabývající se vývojem a testováním lidských monoklonárních protilátek proti viru klíšťové encefalitidy. „Podařilo se objevit unikátní lidské protilátky, které vykazují vysokou neutralizační aktivitu proti viru klíšťové encefalitidy, a to nejen v podmínkách buněčné kultury, ale i na laboratorních zvířatech. Dokonce se ukázalo, že protilátky jsou vysoce účinné i v případě terapeutického podání v raných fázích infekce,“ řekl vedoucí projektu Daniel Růžek z Biologického centra AV ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Tyto protilátky se brzy dočkají zahájení klinických testů na lidech.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…