Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Víkend začíná v pátek! Čtyřdenní pracovní týden funguje i v Česku

Ilustrační foto: Freepik

Prodloužený víkend každý týden v roce? To už není jen sen nebo zbožné přání, pro řadu firem a zaměstnanců po celém světě jde o běžnou realitu. Na seznam se řadí i česká pražírna Cafe Eternity, kde si toto nastavení velmi pochvalují.

Cafe Eternity sídlí v Albrechticích poblíž Karviné. Firma existuje patnáct let a režim zkráceného pracovního týdne zde funguje už poměrně dlouho. „My si myslíme, že není lepší benefit než mít plný úvazek, a přitom chodit do práce jen na čtyři dny. Tři dny volna po sobě je prostě to nejlepší. Více si odpočinete a více se můžete věnovat sobě nebo rodině,“ vysvětluje spolumajitel společnosti Michal Štusek. I pro něj firemní nastavení platí, v pátek ho tak v práci nepotkáte.

Čtyřdenní pracovní týden není v Café Eternity žádná novina. Foto: se svolením Cafe Eternity

Výhody v podobě odpočatějších zaměstnanců, kteří se díky dni volna navíc zvládají naplno věnovat svým koníčkům nebo rodině, zmiňují i další firmy z celého světa, které čtyřdenní pracovní týden zavedly. Potvrzují to ostatně také vědci, podle kterých delší volno snižuje hladinu stresu a zároveň zvyšuje loajalitu vůči zaměstnavateli. Pracovníci jsou spokojenější a v práci dokonce produktivnější. Z tohoto kroku tak těží obě strany. Zkrácený pracovní týden navíc usnadňuje návrat žen do zaměstnání po mateřské pauze.

První významnější zprávy o čtyřdenním pracovním týdnu přicházely před pár lety z Nového Zélandu. Po tamějším úspěšném testování netrvalo dlouho a začaly se přidávat i evropské společnosti. Ve Španělsku nedávno zavedli zkušební provoz podporovaný tamější vládou. U nás v režimu zkrácené pracovní doby fungují vedle Cafe Eternity i další firmy, třeba Trinity Bank nebo Sherpas.

Související články

Zaručeně zlepší den

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…