Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Víkend začíná v pátek! Čtyřdenní pracovní týden funguje i v Česku

Ilustrační foto: Freepik

Prodloužený víkend každý týden v roce? To už není jen sen nebo zbožné přání, pro řadu firem a zaměstnanců po celém světě jde o běžnou realitu. Na seznam se řadí i česká pražírna Cafe Eternity, kde si toto nastavení velmi pochvalují.

Cafe Eternity sídlí v Albrechticích poblíž Karviné. Firma existuje patnáct let a režim zkráceného pracovního týdne zde funguje už poměrně dlouho. „My si myslíme, že není lepší benefit než mít plný úvazek, a přitom chodit do práce jen na čtyři dny. Tři dny volna po sobě je prostě to nejlepší. Více si odpočinete a více se můžete věnovat sobě nebo rodině,“ vysvětluje spolumajitel společnosti Michal Štusek. I pro něj firemní nastavení platí, v pátek ho tak v práci nepotkáte.

Čtyřdenní pracovní týden není v Café Eternity žádná novina. Foto: se svolením Cafe Eternity

Výhody v podobě odpočatějších zaměstnanců, kteří se díky dni volna navíc zvládají naplno věnovat svým koníčkům nebo rodině, zmiňují i další firmy z celého světa, které čtyřdenní pracovní týden zavedly. Potvrzují to ostatně také vědci, podle kterých delší volno snižuje hladinu stresu a zároveň zvyšuje loajalitu vůči zaměstnavateli. Pracovníci jsou spokojenější a v práci dokonce produktivnější. Z tohoto kroku tak těží obě strany. Zkrácený pracovní týden navíc usnadňuje návrat žen do zaměstnání po mateřské pauze.

První významnější zprávy o čtyřdenním pracovním týdnu přicházely před pár lety z Nového Zélandu. Po tamějším úspěšném testování netrvalo dlouho a začaly se přidávat i evropské společnosti. Ve Španělsku nedávno zavedli zkušební provoz podporovaný tamější vládou. U nás v režimu zkrácené pracovní doby fungují vedle Cafe Eternity i další firmy, třeba Trinity Bank nebo Sherpas.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…