Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Víkend začíná v pátek! Čtyřdenní pracovní týden funguje i v Česku

Ilustrační foto: Freepik

Prodloužený víkend každý týden v roce? To už není jen sen nebo zbožné přání, pro řadu firem a zaměstnanců po celém světě jde o běžnou realitu. Na seznam se řadí i česká pražírna Cafe Eternity, kde si toto nastavení velmi pochvalují.

Cafe Eternity sídlí v Albrechticích poblíž Karviné. Firma existuje patnáct let a režim zkráceného pracovního týdne zde funguje už poměrně dlouho. „My si myslíme, že není lepší benefit než mít plný úvazek, a přitom chodit do práce jen na čtyři dny. Tři dny volna po sobě je prostě to nejlepší. Více si odpočinete a více se můžete věnovat sobě nebo rodině,“ vysvětluje spolumajitel společnosti Michal Štusek. I pro něj firemní nastavení platí, v pátek ho tak v práci nepotkáte.

Čtyřdenní pracovní týden není v Café Eternity žádná novina. Foto: se svolením Cafe Eternity

Výhody v podobě odpočatějších zaměstnanců, kteří se díky dni volna navíc zvládají naplno věnovat svým koníčkům nebo rodině, zmiňují i další firmy z celého světa, které čtyřdenní pracovní týden zavedly. Potvrzují to ostatně také vědci, podle kterých delší volno snižuje hladinu stresu a zároveň zvyšuje loajalitu vůči zaměstnavateli. Pracovníci jsou spokojenější a v práci dokonce produktivnější. Z tohoto kroku tak těží obě strany. Zkrácený pracovní týden navíc usnadňuje návrat žen do zaměstnání po mateřské pauze.

První významnější zprávy o čtyřdenním pracovním týdnu přicházely před pár lety z Nového Zélandu. Po tamějším úspěšném testování netrvalo dlouho a začaly se přidávat i evropské společnosti. Ve Španělsku nedávno zavedli zkušební provoz podporovaný tamější vládou. U nás v režimu zkrácené pracovní doby fungují vedle Cafe Eternity i další firmy, třeba Trinity Bank nebo Sherpas.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…