Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Už žádné výčitky. Prokrastinace vede ke kreativitě, zjistili vědci

Ilustrační foto: Pixabay

Ještě mrknu na to, ještě udělám tamto, pak začnu pracovat. Odkládáním povinností se mimo jiné zabývá bestseller Konec prokrastinace. Kdo by tento druh lelkování včetně následných výčitek neznal? Všechno ale nemusí být tak černé, jak se zprvu jeví. Podle vědců totiž prokrastinace může prospívat kreativitě.

Američtí vědci Jihae Shinová a Adam Grant publikovali svou studii na serveru Akademie managementu. Účastníci výzkumu měli za úkol vymyslet, jak nejlépe použít deset tisíc dolarů na rozjezd nové firmy. Mohli přitom směle prokrastinovat – k dispozici měli zábavná videa na YouTube. Výzkumníci pak porovnávali originalitu jejich nápadů spolu s časem, který strávili zábavou. Nejkreativnější byli ti, kteří prokrastinovali v rozumné míře.

Vědci si své poznatky následně ověřili v terénu. Zamířili do jedné z jihokorejských firem, kde se zaměstnanců i jejich vedení ptali na pracovní návyky a míru kreativity. Opět se ukázalo, že ti, co mírně lelkovali, byli nápaditější než ti, kteří se soustředili pouze na zadaný úkol. Podle odborníků přitom rozumná míra prokrastinace znamená asi dvanáct minut. Lelkování by však nemělo nabrat formu nicnedělání, mozek je nutné zaměstnat.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…