Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Už žádné výčitky. Prokrastinace vede ke kreativitě, zjistili vědci

Ilustrační foto: Pixabay

Ještě mrknu na to, ještě udělám tamto, pak začnu pracovat. Odkládáním povinností se mimo jiné zabývá bestseller Konec prokrastinace. Kdo by tento druh lelkování včetně následných výčitek neznal? Všechno ale nemusí být tak černé, jak se zprvu jeví. Podle vědců totiž prokrastinace může prospívat kreativitě.

Američtí vědci Jihae Shinová a Adam Grant publikovali svou studii na serveru Akademie managementu. Účastníci výzkumu měli za úkol vymyslet, jak nejlépe použít deset tisíc dolarů na rozjezd nové firmy. Mohli přitom směle prokrastinovat – k dispozici měli zábavná videa na YouTube. Výzkumníci pak porovnávali originalitu jejich nápadů spolu s časem, který strávili zábavou. Nejkreativnější byli ti, kteří prokrastinovali v rozumné míře.

Vědci si své poznatky následně ověřili v terénu. Zamířili do jedné z jihokorejských firem, kde se zaměstnanců i jejich vedení ptali na pracovní návyky a míru kreativity. Opět se ukázalo, že ti, co mírně lelkovali, byli nápaditější než ti, kteří se soustředili pouze na zadaný úkol. Podle odborníků přitom rozumná míra prokrastinace znamená asi dvanáct minut. Lelkování by však nemělo nabrat formu nicnedělání, mozek je nutné zaměstnat.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…