Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Větší rovnost žen a mužů v Česku na dosah. Vláda schválila novou strategii

Díky strategii by se rovnost pohlaví v ČR měla dostat minimálně na průměrnou úroveň Evropské unie. Foto: Freepik

Symbolicky na Mezinárodní den žen schválila česká vláda novou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030. Součástí je například větší dostupnost mateřských školek, podpora práce vědkyň či vyšší transparentnost mezd. Zabývá se také bojem s domácím násilím.

Cílem strategie je zvýšit kvalitu života žen i mužů skrze zvýšení rovnosti pohlaví, která dlouhodobě zaostává za průměrem Evropské unie. Novinky se projeví například v oblastech práce a péče, bezpečí nebo zdraví. „Strategie přináší opatření, která pomohou narovnávat postavení mužů a žen v souvislosti s rodičovstvím, zajistí větší dostupnost školek a jeslí, zvýší transparentnost mezd, povedou ke zvýšení podílu žen na veřejném rozhodování, zlepší dostupnost služeb pro oběti domácího a sexuálního násilí či podpoří osvětu v boji proti genderovým stereotypům,“ přiblížil některé body strategie Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády.

Obsah strategie tvoří celkem osm tematických oblastí a 26 cílů. Její podobu ovlivnila i pandemie covid-19, během které narostla míra domácího a genderově podmíněného násilí. Proběhne například zmapování trestů udělených pachatelům a důslednější školení soudců a soudkyň pro sjednocení rozhodovací praxe. Celá strategie je k nahlédnutí na webu Vlády ČR.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Hledal zlato, ale našel jiný poklad – téměř dokonale mumifikované mládě mamuta staré přes 30 tisíc let

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Riziko vzniku Alzheimera snižují až o 49 % omega-3 mastné kyseliny. Kde je najdeme?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…