Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Větší rovnost žen a mužů v Česku na dosah. Vláda schválila novou strategii

Díky strategii by se rovnost pohlaví v ČR měla dostat minimálně na průměrnou úroveň Evropské unie. Foto: Freepik

Symbolicky na Mezinárodní den žen schválila česká vláda novou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030. Součástí je například větší dostupnost mateřských školek, podpora práce vědkyň či vyšší transparentnost mezd. Zabývá se také bojem s domácím násilím.

Cílem strategie je zvýšit kvalitu života žen i mužů skrze zvýšení rovnosti pohlaví, která dlouhodobě zaostává za průměrem Evropské unie. Novinky se projeví například v oblastech práce a péče, bezpečí nebo zdraví. „Strategie přináší opatření, která pomohou narovnávat postavení mužů a žen v souvislosti s rodičovstvím, zajistí větší dostupnost školek a jeslí, zvýší transparentnost mezd, povedou ke zvýšení podílu žen na veřejném rozhodování, zlepší dostupnost služeb pro oběti domácího a sexuálního násilí či podpoří osvětu v boji proti genderovým stereotypům,“ přiblížil některé body strategie Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády.

Obsah strategie tvoří celkem osm tematických oblastí a 26 cílů. Její podobu ovlivnila i pandemie covid-19, během které narostla míra domácího a genderově podmíněného násilí. Proběhne například zmapování trestů udělených pachatelům a důslednější školení soudců a soudkyň pro sjednocení rozhodovací praxe. Celá strategie je k nahlédnutí na webu Vlády ČR.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…