Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Větší rovnost žen a mužů v Česku na dosah. Vláda schválila novou strategii

Díky strategii by se rovnost pohlaví v ČR měla dostat minimálně na průměrnou úroveň Evropské unie. Foto: Freepik

Symbolicky na Mezinárodní den žen schválila česká vláda novou Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030. Součástí je například větší dostupnost mateřských školek, podpora práce vědkyň či vyšší transparentnost mezd. Zabývá se také bojem s domácím násilím.

Cílem strategie je zvýšit kvalitu života žen i mužů skrze zvýšení rovnosti pohlaví, která dlouhodobě zaostává za průměrem Evropské unie. Novinky se projeví například v oblastech práce a péče, bezpečí nebo zdraví. „Strategie přináší opatření, která pomohou narovnávat postavení mužů a žen v souvislosti s rodičovstvím, zajistí větší dostupnost školek a jeslí, zvýší transparentnost mezd, povedou ke zvýšení podílu žen na veřejném rozhodování, zlepší dostupnost služeb pro oběti domácího a sexuálního násilí či podpoří osvětu v boji proti genderovým stereotypům,“ přiblížil některé body strategie Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády.

Obsah strategie tvoří celkem osm tematických oblastí a 26 cílů. Její podobu ovlivnila i pandemie covid-19, během které narostla míra domácího a genderově podmíněného násilí. Proběhne například zmapování trestů udělených pachatelům a důslednější školení soudců a soudkyň pro sjednocení rozhodovací praxe. Celá strategie je k nahlédnutí na webu Vlády ČR.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…