Když hvězda podobná Slunci ztratí teplo, stane se z ní tzv. bílý trpaslík (malý a hmotný objekt v soustavě). Je tvořený plyny a postupně krystalizuje, to trvá několik biliard let. Vědci jeden takový našli a budou ho blíže zkoumat, popisuje server 100+1 zahraniční zajímavost podle zprávy z Phys.org.
Bílý trpaslík je velmi blízko, nalezli ho v soustavě HD 190412, která je vzdálená 104 světelných let od nás. Podobné vyhaslé hvězdy jsou většinou tvořeny dusíkem, uhlíkem a alotropy kyslíku v podobě extrémně stlačené hmoty. V prostředí obrovského tlaku a teplot se stává, že jeho jádro krystalizuje a mění se v diamant, což je proces na biliardy let. Náš vesmír je ale starý jen kolem 13,8 miliard let. Pokud tedy i další objekty tento proces podstupují, jsou teprve na začátku.
Mezinárodní tým odborníků analyzoval záření tohoto bílé trpaslíka a dále odhaluje proces jeho krystalizace. Chce zaměřit i na hledání dalších podobných objektů, aby si mohli udělat lepší obrázek o této hvězdné přeměně.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…