Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vodních světů ve vesmíru je nejspíš nespočet

Exoplanety ukrývají vodu pod vrstvou hornin nebo ledu. Ilustrační foto: Pixabay

Vědci se stále zabývají pátráním po obyvatelných planetách. Překvapivě nacházejí víc a víc planet, které jsou tvořeny z více než 50 % vodou. Server 100+1 zahraniční zajímavost uvádí, že však nejde o povrchovou vodu.

Vědci ze Chicagské univerzity zkoumali 43 exoplanet Mléčné dráhy, které obíhají kolem svých hvězd (červených trpaslíků). Z dostupných dat o velikosti a hmotnosti daných planet vyplývá, že nejde jen o plynné a kamenné světy, které jsou nejběžnějším typem. Jsou mezi nimi zastoupeny také planety, které mají vodu ukrytou pod vrstvami hornin nebo ledu. Obíhají velmi blízko svých hvězd, a tak by se voda na povrchu neudržela.

Červené trpaslíky jen tak na hvězdném nebi neuvidíme, ale v naší galaxii je jich nespočet. Jde o menší, chladné hvězdy, které rozhodně nezáří tolik jako naše Slunce. Je velmi náročné najít exoplanety, které je obíhají, ale s vyspělejší technikou se to vědcům daří.

Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, Science, Science Alert

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…