Vesmír nám vydal další ze svých tajemství a překvapení. Astrofyzici z Masarykovy univerzity, Univerzity v Kolíně nad Rýnem a Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii objevili rekordní hvězdu v centru Galaxie. Informovala o tom Masarykova univerzita.
Hvězda pojmenovaná S4716 dokončí úplný oblet kolem centrální masivní černé díry za pouhé čtyři roky, což je nejkratší oběžná doba hvězdy kolem supermasivní černé díry. Skutečnost, že hvězda na stabilní oběžné dráze je tak blízko a obíhá tak rychle v blízkosti supermasivní černé díry, je pro vědce zcela nečekaná a představuje hranici, které lze dosáhnout tradičními dalekohledy.
Objev navíc vrhá nové světlo na původ a oběžný vývoj rychle se pohybujících hvězd ve středu Mléčné dráhy. „Krátkoperiodická, kompaktní dráha hvězdy S4716 je poměrně záhadná. Hvězdy nemohou snadno vznikat tak blízko černé díry – S4716 musela migrovat dovnitř, například tím, že prošla řadou těsných přiblížení s jinými hvězdami a objekty v hvězdokupě S, což způsobilo, že se její dráha výrazně zmenšila,“ doplnil astrofyzik z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Michal Zajaček, který se na studii podílel.
Zdroj: Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…