Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Ve vesmíru byl pozorovatelný další nádherný úkaz. Astronomům se poprvé podařilo zachytit případ hvězdy, která doslova pozřela svoji vlastní planetu, informoval Kalifornský technologický institut a server Novinky.

Vědci se již dříve domnívali, že staré hvězdy s věkem rostou, až nakonec pohltí všechny planety, které kolem nich obíhají. Nikdo však dosud tento jev přímo neviděl, až poprvé nyní vědci. Astronomové tak nyní získali další důkaz pro svoji teorii, že stejným způsobem skončí Země, kterou pohltí Slunce, až se stane tzv. červeným obrem. Naštěstí se tak má stát až za pět miliard let. „Potvrzení, že hvězdy podobné Slunci pohlcují své vnitřní planety, poskytuje chybějící článek v našem chápání osudů hvězdných soustav, včetně naší vlastní,“ poznamenal hlavní autor studie Kishalay De z Massachusettského technologického institutu.

Poprvé byla hvězda zpozorována pomocí zařízení Zwicky Transient Facility (ZTF) nacházejícího se na Observatoři Palomar poblíž San Diega. Tehdy se hvězda v průběhu asi jednoho týdne nejprve dramaticky rozjasnila, poté začala její záře pomalu slábnout. Zpočátku ale astronomové neměli tušení, na co se vlastně dívají. Následně zjistili, že pozorovaná hvězda se během svého života zvětšovala, stejně jako se to děje u všech ostatních hvězd, a tím se přibližovala k obíhajícím planetám. „Planeta se ponořila do jádra hvězdy a byla celá pohlcena. Během toho byla energie přenesena do hvězdy,“ přiblížil De, co se na obloze odehrálo. „Hvězda odfoukla vnější vrstvy, aby se zbavila energie. Proto se zvětšila a rozjasnila, což je to, co zaregistrovalo ZTF,“ doplnil.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…