Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Ve vesmíru byl pozorovatelný další nádherný úkaz. Astronomům se poprvé podařilo zachytit případ hvězdy, která doslova pozřela svoji vlastní planetu, informoval Kalifornský technologický institut a server Novinky.

Vědci se již dříve domnívali, že staré hvězdy s věkem rostou, až nakonec pohltí všechny planety, které kolem nich obíhají. Nikdo však dosud tento jev přímo neviděl, až poprvé nyní vědci. Astronomové tak nyní získali další důkaz pro svoji teorii, že stejným způsobem skončí Země, kterou pohltí Slunce, až se stane tzv. červeným obrem. Naštěstí se tak má stát až za pět miliard let. „Potvrzení, že hvězdy podobné Slunci pohlcují své vnitřní planety, poskytuje chybějící článek v našem chápání osudů hvězdných soustav, včetně naší vlastní,“ poznamenal hlavní autor studie Kishalay De z Massachusettského technologického institutu.

Poprvé byla hvězda zpozorována pomocí zařízení Zwicky Transient Facility (ZTF) nacházejícího se na Observatoři Palomar poblíž San Diega. Tehdy se hvězda v průběhu asi jednoho týdne nejprve dramaticky rozjasnila, poté začala její záře pomalu slábnout. Zpočátku ale astronomové neměli tušení, na co se vlastně dívají. Následně zjistili, že pozorovaná hvězda se během svého života zvětšovala, stejně jako se to děje u všech ostatních hvězd, a tím se přibližovala k obíhajícím planetám. „Planeta se ponořila do jádra hvězdy a byla celá pohlcena. Během toho byla energie přenesena do hvězdy,“ přiblížil De, co se na obloze odehrálo. „Hvězda odfoukla vnější vrstvy, aby se zbavila energie. Proto se zvětšila a rozjasnila, což je to, co zaregistrovalo ZTF,“ doplnil.

Související články

Zaručeně zlepší den

Světová zdravotnická organizace oficiálně ukončila koronavirový globální stav nouze

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…