Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytváří umělou kůži, která by umožnila lidem s protézou znovu cítit

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Inženýři ze Stanfordské univerzity vytvořili syntetickou kůži, která dokáže detekovat, do jaké míry byla stlačena. Současně dokáže tento vjem přetvořit na signál a vyslat ho živým mozkovým buňkám. Lidstvo je tak zase blíže okamžiku, kdy i lidé s protézou budou moci znovu cítit.

Profesorka chemického inženýrství Zhenan Bao strávila desetiletí snahou vytvořit materiál, který dokáže napodobit schopnost lidské kůže napínat se a léčit, zatímco současně dokáže posloužit jako senzorická síť, která posílá mozku signály o tlaku, teplotě a bolestivosti. Nyní chce vytvořit flexibilní elektronickou hmotu doplněnou o senzory, která dokáže pokrýt umělou protézu a nahradit některé senzorické funkce kůže.

Již před pěti lety se výzkumnému týmu podařilo využít umělou hmotu a gumu jako senzory tlaku, ale trvalo ještě nějaký čas, než se podařilo vytvořit tenkou vrstvu hmoty, která by imitovala kůži. „Toto je poprvé, kdy flexibilní kůži podobný materiál byl schopný detekovat tlak a zároveň poslat signál po nervové soustavě,“ uvedla Bao, která si spolu s týmem sedmnácti lidí může připsat zásluhy za tento úspěch.

Jádrem technologie je dvouvrstevný syntetický konstrukt: vrchní vrstva slouží jako senzorický mechanismus, který dokáže detekovat tlak v podobné míře jako lidská kůže, od jemného zatlačení prstů až po pevný stisk ruky. Spodní vrstva se chová jako elektrický obvod, který dokáže transportovat signály a přeložit je do biochemického stimulu pro nervové buňky.

Ještě nějaký čas potrvá, než vědci dokážou vytvořit umělou kůži, která by dokázala naprosto nahradit funkce živé tkáně. Na druhou stranu je tento objev unikátní. „Čeká nás ještě hodně práce od experimentální k praktické aplikaci. Na druhou stranu po tolika letech vidím výsledky a jasnou cestu, kudy bude náš výzkum směřovat. Vidím před sebou možnost, jak navrátit lidem bez končetiny znovu vjemy a pocity, které zatím lidé mohou získat jen prostřednictvím vlastní kůže,“ uvedla Bao

Zdroj: goodnesnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…