Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytváří umělou kůži, která by umožnila lidem s protézou znovu cítit

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Inženýři ze Stanfordské univerzity vytvořili syntetickou kůži, která dokáže detekovat, do jaké míry byla stlačena. Současně dokáže tento vjem přetvořit na signál a vyslat ho živým mozkovým buňkám. Lidstvo je tak zase blíže okamžiku, kdy i lidé s protézou budou moci znovu cítit.

Profesorka chemického inženýrství Zhenan Bao strávila desetiletí snahou vytvořit materiál, který dokáže napodobit schopnost lidské kůže napínat se a léčit, zatímco současně dokáže posloužit jako senzorická síť, která posílá mozku signály o tlaku, teplotě a bolestivosti. Nyní chce vytvořit flexibilní elektronickou hmotu doplněnou o senzory, která dokáže pokrýt umělou protézu a nahradit některé senzorické funkce kůže.

Již před pěti lety se výzkumnému týmu podařilo využít umělou hmotu a gumu jako senzory tlaku, ale trvalo ještě nějaký čas, než se podařilo vytvořit tenkou vrstvu hmoty, která by imitovala kůži. „Toto je poprvé, kdy flexibilní kůži podobný materiál byl schopný detekovat tlak a zároveň poslat signál po nervové soustavě,“ uvedla Bao, která si spolu s týmem sedmnácti lidí může připsat zásluhy za tento úspěch.

Jádrem technologie je dvouvrstevný syntetický konstrukt: vrchní vrstva slouží jako senzorický mechanismus, který dokáže detekovat tlak v podobné míře jako lidská kůže, od jemného zatlačení prstů až po pevný stisk ruky. Spodní vrstva se chová jako elektrický obvod, který dokáže transportovat signály a přeložit je do biochemického stimulu pro nervové buňky.

Ještě nějaký čas potrvá, než vědci dokážou vytvořit umělou kůži, která by dokázala naprosto nahradit funkce živé tkáně. Na druhou stranu je tento objev unikátní. „Čeká nás ještě hodně práce od experimentální k praktické aplikaci. Na druhou stranu po tolika letech vidím výsledky a jasnou cestu, kudy bude náš výzkum směřovat. Vidím před sebou možnost, jak navrátit lidem bez končetiny znovu vjemy a pocity, které zatím lidé mohou získat jen prostřednictvím vlastní kůže,“ uvedla Bao

Zdroj: goodnesnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 2 000 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…