Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytváří umělou kůži, která by umožnila lidem s protézou znovu cítit

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Inženýři ze Stanfordské univerzity vytvořili syntetickou kůži, která dokáže detekovat, do jaké míry byla stlačena. Současně dokáže tento vjem přetvořit na signál a vyslat ho živým mozkovým buňkám. Lidstvo je tak zase blíže okamžiku, kdy i lidé s protézou budou moci znovu cítit.

Profesorka chemického inženýrství Zhenan Bao strávila desetiletí snahou vytvořit materiál, který dokáže napodobit schopnost lidské kůže napínat se a léčit, zatímco současně dokáže posloužit jako senzorická síť, která posílá mozku signály o tlaku, teplotě a bolestivosti. Nyní chce vytvořit flexibilní elektronickou hmotu doplněnou o senzory, která dokáže pokrýt umělou protézu a nahradit některé senzorické funkce kůže.

Již před pěti lety se výzkumnému týmu podařilo využít umělou hmotu a gumu jako senzory tlaku, ale trvalo ještě nějaký čas, než se podařilo vytvořit tenkou vrstvu hmoty, která by imitovala kůži. „Toto je poprvé, kdy flexibilní kůži podobný materiál byl schopný detekovat tlak a zároveň poslat signál po nervové soustavě,“ uvedla Bao, která si spolu s týmem sedmnácti lidí může připsat zásluhy za tento úspěch.

Jádrem technologie je dvouvrstevný syntetický konstrukt: vrchní vrstva slouží jako senzorický mechanismus, který dokáže detekovat tlak v podobné míře jako lidská kůže, od jemného zatlačení prstů až po pevný stisk ruky. Spodní vrstva se chová jako elektrický obvod, který dokáže transportovat signály a přeložit je do biochemického stimulu pro nervové buňky.

Ještě nějaký čas potrvá, než vědci dokážou vytvořit umělou kůži, která by dokázala naprosto nahradit funkce živé tkáně. Na druhou stranu je tento objev unikátní. „Čeká nás ještě hodně práce od experimentální k praktické aplikaci. Na druhou stranu po tolika letech vidím výsledky a jasnou cestu, kudy bude náš výzkum směřovat. Vidím před sebou možnost, jak navrátit lidem bez končetiny znovu vjemy a pocity, které zatím lidé mohou získat jen prostřednictvím vlastní kůže,“ uvedla Bao

Zdroj: goodnesnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …