Představte si koncert, na kterém uslyšíte zvuky z hlubin naší planety. Právě takový zážitek připravili vědci, kteří zachytili zvuky tektonických desek v zemské kůře a vytvořili z nich vskutku neobvyklou skladbu, píše web 100+1.
Yellowstonský národní park patří k sesmicky nejaktivnějším místům svět. Většina zvuků je pro člověka nezachytitelná. Domenico Vicinanza, částicový fyzik a zároveň hudební skladatel, sestavil počítačový program, které podzemní vibrace převádí do notového zápisu. Na začátku května letošního roku výslednou skladbu veřejně interpretovala flétnistka Alyssa Schwartzová.
„Když ten zvuk posloucháte, můžete si udělat představu, co se tam dole děje. Hudba pomáhá vnímat klidnou, nebo naopak rozrušenou Zemi. Můžete cítit, jak hladce a pravidelně, nebo naopak dramaticky a zběsile to zní,“ uvedl Vicinanza. Zároveň už chystá ve spolupráci se Schwartzovou nový projekt. Tentokrát to bude duet s velrybou. Její zvuky by zachycoval speciální hydrofon.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…