Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci konečně odhalili důvod neobvyklé deformace zemské kůry

Ilustrační foto: Pixabay

Východoafrický rift (EAR) je jednou z největších kontinentálních propadlin na Zemi a dlouho byl pro geology záhadou. Tým vědců z Virginia Tech však objevil pravděpodobné vysvětlení zvláštních deformací, ke kterým dochází pod touto trhlinou, píše server Interesting Engineering.

Analýza satelitních dat GPS a počítačové modelování této propadliny ukázaly, že za tuto podivnou deformaci je odpovědný takzvaný „africký superplum“.

Kontinentální trhliny vznikají zejména ve chvílích, když se tektonické desky od sebe vzdalují. Litosféra (zemská kůra) se přirozeně natahuje a odděluje. To vede k deformaci zemské kůry, která se obvykle vytváří kolmo k pohybu desek. EAR, jedna z největších trhlin, však vykazuje podivnou deformaci.

Ilustrační foto: Pixabay

Dříve se mělo za to, že EAR má pouze deformace, které se tvoří kolmo směrem k trhlinám. Po téměř desetileté analýze celého systému pomocí GPS senzorů však geologové objevili deformaci, která probíhala jiným způsobem, a to paralelně s trhlinami.

Neobvyklá, trhlinově paralelní deformace propadliny je způsobena severním prouděním pláště spojeným s africkým superplumem, velkou částí zemského pláště, který se procesem přenášení tepla z blízkosti jádra až do kůry zvedá v oblasti pod jihozápadní Afrikou a míří na sever.

K odhalení pomohlo 3D termomechanické modelování

Vědci použili 3D termomechanickou simulaci k prozkoumání základní dynamiky propadliny. 3D termomechanické modelování pomohlo přesně určit zdroj paralelních deformací trhliny.

Autoři zdůrazňují, že nález je významný zejména díky tomu, že přispívá k lepšímu chápání složitých procesů, které mění zemský povrch prostřednictvím kontinentálních trhlin.

Související články

Zaručeně zlepší den

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…