Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Ilustrační foto: Pixabay

Vědci z univerzity v Cambridge vyvinuli novou metodu pro měření temné energie pomocí hmotnosti a pohybu galaxie Andromeda, která je naší planetě nejbližší, píše server Interesting Engineering.

Co činí Andromedu tak výjimečnou? Na rozdíl od většiny galaxií se Andromeda od nás nevzdaluje v důsledku rozpínání vesmíru. Tato galaxie se naopak dokonce pomalu přibližuje směrem k naší Mléčné dráze a za miliardy let ji jednoho dne pohltí. Tato zvláštní vlastnost Andromedy nyní poskytuje vědcům jedinečnou příležitost zkoumat temnou energii.

Co je temná energie?

Temná energie je síla, která zrychluje expanzi vesmíru a tvoří více než dvě třetiny celého vesmíru. Její přesná povaha zůstává neodhalena a vědci dosud nebyli schopni tuto temnou energii přímo detekovat. Místo toho se obvykle snaží odhadnout její existenci a množství pomocí měření hmotnosti vzdálených galaxií.

Andromeda je nyní klíčovým hráčem v této záhadě. Dr. David Benisty, vrchní autor studie z oddělení aplikované matematiky a teoretické fyziky, vysvětluje, že „Andromeda je jedinou galaxií, která se od nás nevzdaluje. Proto studiem její hmotnosti a pohybu můžeme získat určité informace o kosmologické konstantě a temné energii.“

Kosmologická konstanta představuje jednoduchý model temné energie, což je stálá hustota energie, která odhání galaxie od sebe. Hodnota kosmologické konstanty, kterou vědci z Cambridge naměřili, je až pětkrát vyšší než hodnota získaná z raného vesmíru. Toto zjištění nyní nabízí nový pohled na temnou energii a její vliv na vesmírné děje.

Ilustrační foto: Pixabay

Jaký je tedy výsledek bádání?

Podle vědců tvoří 68 procent vesmíru temná energie a 27 procent temná hmota, což znamená, že veškerá pozorovatelná hmota činí pouhých pět procent vesmíru.

Andromeda a Mléčná dráha se postupně přibližují a začínají se vzájemně obíhat. Než dojde k jejich setkání, uplynou miliardy let, ale vědci již nyní provádějí počítačové simulace na základě odhadů hmotnosti obou galaxií. Tyto simulace ukazují, že temná energie má vliv na orbitu Andromedy a Mléčné dráhy.

Benisty uvádí, že „temná energie ovlivňuje každý pár galaxií: gravitace se je snaží přitáhnout k sobě, zatímco temná energie je od sebe odhání. Naše simulace ukazují, že měnění hodnoty kosmologické konstanty má vliv na orbitu obou galaxií, a to tak, že horní mez této konstanty je zhruba pětkrát vyšší, než jakou můžeme měřit z celého vesmíru.“

Vědci věří, že vesmírný teleskop Jamese Webba může v budoucnu poskytnout ještě přesnější měření hmotnosti a pohybu Andromedy, což by mohlo zásadně zlepšit přesnost jejich nové metody. Andromeda, naše sousední galaxie, by mohla být klíčem k odhalení tajemství temné energie, která nás obklopuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…