Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci odhalili nové výhody zelených budov. Ochlazují vzduch a snižují stres

Ilustrační foto: Pixabay

Fasády pokryté zelení mají mnoho výhod, jako je výroba kyslíku, pohlcování oxidu uhličitého či zvyšování vlhkosti vzduchu. Izraelští vědci z Bar Ilanovy univerzity se nyní zaměřili na zkoumání vlivu zeleně na teplotu v budovách a v blízkém okolí. O studii, ve které se zelení pokryté budovy ukázaly jako odolnější vůči letním parnům i chladnějším teplotám v zimě, informoval deník The Times of Israel.

Výzkumníci se soustředili na takzvané vertikální lesy, které vznikají z keřů a popínavých rostlin rostoucích z balkonů, a na zelené stěny sestávající z menších rostlin. V rok a půl dlouhém experimentu porovnávali údaje tří budov univerzitního kampusu, z nichž jedna měla vertikální les, druhá zelenou stěnu a třetí byla bez jakékoli zeleně. Kromě reálné vnitřní teploty a teploty na cestách mezi budovami se vědci ptali také na pocitovou teplotu studentů a vyučujících, kteří budovy využívali.

Podle závěrů studie se jako nejlepší ukázala stavba se zelenou stěnou, jejíž teplota byla v porovnání s nezelenou budovou v létě o 2,4 stupně Celsia nižší, v budově s vertikálním lesem pak teplota klesla asi o 1,9 stupně. V zimě bylo naopak v budovách zhruba o dva stupně tepleji. Dle jednoho z autorů výzkumu Itmara Lenskyho může snížení teploty o jeden stupeň obyvatelům domu ušetřit až pět procent výdajů za elektřinu.

Kromě pozitivního vlivu na prostředí a kvalitu vzduchu se však zeleň na domech ukazuje jako příznivá také pro lidskou psychiku. Podle závěrů výzkumníků v Singapuru totiž zelené budovy pomáhají i se snižováním stresu obyvatel. „Naše zjištění mají praktické důsledky pro plánování výstavby měst, zejména pro oblasti s vysokou hustotou lidí,“ míní jedna z autorek studie Sarah Chan.

Zdroj: The Times of Israel, Science Daily

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…