Podle vědců obsahují určité mořské houby molekulu s názvem manzamine A, která má schopnost zastavit růst karcinogenních buněk u rakoviny děložního čípku. Houby, ve kterých vědci molekuly našli, se vyskytují v indonéském zálivu Manado Bay.
Rakovina děložního čípku je u žen čtvrtým nejčastějším typem rakoviny a podle údajů American Cancer Society jí nejčastěji onemocní ženy ve věku 35 až 44 let. Molekula manzamine A při zkoumání nejenže zastavila růst rakovinotvorných buněk, ale u některých dokonce způsobila jejich zánik. „Je to skvělý nový způsob aplikace molekuly, která už dříve ukázala svůj potenciál při kontrole malárie,“ řekl profesor Mark T. Hamann z lékařské univerzity v Jižní Karolíně.
Pro Hamannův tým nejsou mořské houby novinkou, už v minulosti vědci objevili složky houby, které měly pozitivní účinky proti rakovině prostaty a slinivky. Manzamine A je nicméně podle výsledků bádání až desetkrát účinnější. Než se ale nová léčivá látka dostane na trh, bude nutné provést celou řadu zkoušek včetně testování na zvířatech.
Zdroj: Medical Univerzity od South Carolina
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě
Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…