Podle vědců obsahují určité mořské houby molekulu s názvem manzamine A, která má schopnost zastavit růst karcinogenních buněk u rakoviny děložního čípku. Houby, ve kterých vědci molekuly našli, se vyskytují v indonéském zálivu Manado Bay.
Rakovina děložního čípku je u žen čtvrtým nejčastějším typem rakoviny a podle údajů American Cancer Society jí nejčastěji onemocní ženy ve věku 35 až 44 let. Molekula manzamine A při zkoumání nejenže zastavila růst rakovinotvorných buněk, ale u některých dokonce způsobila jejich zánik. „Je to skvělý nový způsob aplikace molekuly, která už dříve ukázala svůj potenciál při kontrole malárie,“ řekl profesor Mark T. Hamann z lékařské univerzity v Jižní Karolíně.
Pro Hamannův tým nejsou mořské houby novinkou, už v minulosti vědci objevili složky houby, které měly pozitivní účinky proti rakovině prostaty a slinivky. Manzamine A je nicméně podle výsledků bádání až desetkrát účinnější. Než se ale nová léčivá látka dostane na trh, bude nutné provést celou řadu zkoušek včetně testování na zvířatech.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…