Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přírodní léčba rakoviny plic? Vědci testují bylinný doplněk

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lékaři mají nový objev. Tato bylina by možná mohla být budoucností léčby rakoviny plic. Vytvořený doplněk má dokonce slibné výsledky i pro léčbu cukrovky, jak uvádí Interesting Engineering.

Rakovina plic je, jak víme, velice závažné onemocnění, které je každoročně odpovědné za více než 1,8 milionu úmrtí. Konkrétně způsobuje chronický zánět, celkový kolaps plic a astma.

Zázračná bylina

Podle tiskové zprávy z technické univerzity v Sydney vědci nyní možná našli úplně novou léčbu v podobě bylinného doplňku berberin, což je přírodní sloučenina obsažená v rostlinách (například ve zlatobýlu). Látka, která byla nalezena v laboratorním výzkumu, potlačuje množení rakovinných buněk a zároveň snižuje zánět dýchacích cest a poškození zdravých plicních buněk.

Využití berberinu pro terapeutické účely není zcela novou záležitostí. Je to již dlouho praxe v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. Má však určité nevýhody, jako je nedostatečná rozpustnost ve vodě, absorpce ve střevě a toxicita při vyšších dávkách. Společnosti Dua se však podařilo překonat tyto problémy díky vývoji technologie, která zapouzdřuje berberin do malých rozpustných a biologicky odbouratelných polymerových kuliček, aby se zlepšila bezpečnost i účinnost doplňku.

Ilustrační foto: Pixabay

Další výzkumy

Toto není jediná studie, která zdůrazňuje mnoho výhod berberinu pro léčbu rakoviny plic. Práce je pokračováním výzkumu nedávno publikovaného v časopise Antioxidants. V rámci studie bylo zjištěno, že berberin může zpomalovat oxidační stres (pozn. nerovnováha mezi produkcí volných radikálů v těle) a snížit zánět a buněčné stárnutí vyvolané cigaretovým kouřem v laboratorních lidských zdravých plicních buňkách.

Jaké jsou další kroky společnosti Dua?

Dua se snaží určit nejlepší formu a systém dodávání pro své berberinové doplňky, aby se tato inovace mohla dostat do nemocnic kdekoli. Pokud se tato výzkumná práce ukáže jako úspěšná, poskytne novou cestu k léčbě nemoci, která sužuje společnost dlouhé roky.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…