Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přírodní léčba rakoviny plic? Vědci testují bylinný doplněk

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lékaři mají nový objev. Tato bylina by možná mohla být budoucností léčby rakoviny plic. Vytvořený doplněk má dokonce slibné výsledky i pro léčbu cukrovky, jak uvádí Interesting Engineering.

Rakovina plic je, jak víme, velice závažné onemocnění, které je každoročně odpovědné za více než 1,8 milionu úmrtí. Konkrétně způsobuje chronický zánět, celkový kolaps plic a astma.

Zázračná bylina

Podle tiskové zprávy z technické univerzity v Sydney vědci nyní možná našli úplně novou léčbu v podobě bylinného doplňku berberin, což je přírodní sloučenina obsažená v rostlinách (například ve zlatobýlu). Látka, která byla nalezena v laboratorním výzkumu, potlačuje množení rakovinných buněk a zároveň snižuje zánět dýchacích cest a poškození zdravých plicních buněk.

Využití berberinu pro terapeutické účely není zcela novou záležitostí. Je to již dlouho praxe v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. Má však určité nevýhody, jako je nedostatečná rozpustnost ve vodě, absorpce ve střevě a toxicita při vyšších dávkách. Společnosti Dua se však podařilo překonat tyto problémy díky vývoji technologie, která zapouzdřuje berberin do malých rozpustných a biologicky odbouratelných polymerových kuliček, aby se zlepšila bezpečnost i účinnost doplňku.

Ilustrační foto: Pixabay

Další výzkumy

Toto není jediná studie, která zdůrazňuje mnoho výhod berberinu pro léčbu rakoviny plic. Práce je pokračováním výzkumu nedávno publikovaného v časopise Antioxidants. V rámci studie bylo zjištěno, že berberin může zpomalovat oxidační stres (pozn. nerovnováha mezi produkcí volných radikálů v těle) a snížit zánět a buněčné stárnutí vyvolané cigaretovým kouřem v laboratorních lidských zdravých plicních buňkách.

Jaké jsou další kroky společnosti Dua?

Dua se snaží určit nejlepší formu a systém dodávání pro své berberinové doplňky, aby se tato inovace mohla dostat do nemocnic kdekoli. Pokud se tato výzkumná práce ukáže jako úspěšná, poskytne novou cestu k léčbě nemoci, která sužuje společnost dlouhé roky.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…