Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přírodní léčba rakoviny plic? Vědci testují bylinný doplněk

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lékaři mají nový objev. Tato bylina by možná mohla být budoucností léčby rakoviny plic. Vytvořený doplněk má dokonce slibné výsledky i pro léčbu cukrovky, jak uvádí Interesting Engineering.

Rakovina plic je, jak víme, velice závažné onemocnění, které je každoročně odpovědné za více než 1,8 milionu úmrtí. Konkrétně způsobuje chronický zánět, celkový kolaps plic a astma.

Zázračná bylina

Podle tiskové zprávy z technické univerzity v Sydney vědci nyní možná našli úplně novou léčbu v podobě bylinného doplňku berberin, což je přírodní sloučenina obsažená v rostlinách (například ve zlatobýlu). Látka, která byla nalezena v laboratorním výzkumu, potlačuje množení rakovinných buněk a zároveň snižuje zánět dýchacích cest a poškození zdravých plicních buněk.

Využití berberinu pro terapeutické účely není zcela novou záležitostí. Je to již dlouho praxe v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. Má však určité nevýhody, jako je nedostatečná rozpustnost ve vodě, absorpce ve střevě a toxicita při vyšších dávkách. Společnosti Dua se však podařilo překonat tyto problémy díky vývoji technologie, která zapouzdřuje berberin do malých rozpustných a biologicky odbouratelných polymerových kuliček, aby se zlepšila bezpečnost i účinnost doplňku.

Ilustrační foto: Pixabay

Další výzkumy

Toto není jediná studie, která zdůrazňuje mnoho výhod berberinu pro léčbu rakoviny plic. Práce je pokračováním výzkumu nedávno publikovaného v časopise Antioxidants. V rámci studie bylo zjištěno, že berberin může zpomalovat oxidační stres (pozn. nerovnováha mezi produkcí volných radikálů v těle) a snížit zánět a buněčné stárnutí vyvolané cigaretovým kouřem v laboratorních lidských zdravých plicních buňkách.

Jaké jsou další kroky společnosti Dua?

Dua se snaží určit nejlepší formu a systém dodávání pro své berberinové doplňky, aby se tato inovace mohla dostat do nemocnic kdekoli. Pokud se tato výzkumná práce ukáže jako úspěšná, poskytne novou cestu k léčbě nemoci, která sužuje společnost dlouhé roky.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…