Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvořili algoritmus, který používá rutinní skenování očí k identifikaci rizika srdečního infarktu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Kardiovaskulární onemocnění jsou často hlavní příčinou předčasné smrti u lidí na celém světě. Vědcům se nyní podařilo vyvinout systém užívající umělou inteligenci, který dokáže analyzovat oční skeny pořízené během běžné návštěvy oční kliniky a s jejich pomocí identifikovat pacienty, kteří mají vyšší riziko srdečního infarktu, a to s přesností 70 až 80 %.

Lékaři objevili, že drobné změny nastávající na krevních cévách v sítnici jsou indikátory širšího onemocnění vaskulárního charakteru, kam spadají i srdeční obtíže. Výzkum, který byl veden na Leeds Beckett University, spočíval v užití techniky hlubokého učení k trénování systému umělé inteligence. Tato umělá inteligence je poté schopna automaticky číst skeny sítnice a identifikovat osoby, které mají vyšší pravděpodobnost výskytu infarktu v následujícím roce.

Hluboké učení je charakteristické složitou řadou algoritmů, které umožňují počítačům identifikovat určité vzory nacházející se v datech a tím vytvářet předpovědi. Použití této techniky při analýze skenů sítnice by mohlo být revoluční pro vyšetření na příznaky srdečního onemocnění u pacientů. Skenování sítnice je zároveň levnou a běžně užívanou záležitostí v mnoha optikách. Automatizovaný screening sítnice při rutinním očním vyšetření by mohl posloužit jako předběžné určení výše rizika srdečních onemocnění a pacienti by mohli být následně odkázáni na kardiologické služby, kde by započali preventivní léčbu.

Zdroj: Leeds University

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzácné vikingské poklady našli amatérští archeologové v Dánsku

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…