Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvořili algoritmus, který používá rutinní skenování očí k identifikaci rizika srdečního infarktu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Kardiovaskulární onemocnění jsou často hlavní příčinou předčasné smrti u lidí na celém světě. Vědcům se nyní podařilo vyvinout systém užívající umělou inteligenci, který dokáže analyzovat oční skeny pořízené během běžné návštěvy oční kliniky a s jejich pomocí identifikovat pacienty, kteří mají vyšší riziko srdečního infarktu, a to s přesností 70 až 80 %.

Lékaři objevili, že drobné změny nastávající na krevních cévách v sítnici jsou indikátory širšího onemocnění vaskulárního charakteru, kam spadají i srdeční obtíže. Výzkum, který byl veden na Leeds Beckett University, spočíval v užití techniky hlubokého učení k trénování systému umělé inteligence. Tato umělá inteligence je poté schopna automaticky číst skeny sítnice a identifikovat osoby, které mají vyšší pravděpodobnost výskytu infarktu v následujícím roce.

Hluboké učení je charakteristické složitou řadou algoritmů, které umožňují počítačům identifikovat určité vzory nacházející se v datech a tím vytvářet předpovědi. Použití této techniky při analýze skenů sítnice by mohlo být revoluční pro vyšetření na příznaky srdečního onemocnění u pacientů. Skenování sítnice je zároveň levnou a běžně užívanou záležitostí v mnoha optikách. Automatizovaný screening sítnice při rutinním očním vyšetření by mohl posloužit jako předběžné určení výše rizika srdečních onemocnění a pacienti by mohli být následně odkázáni na kardiologické služby, kde by započali preventivní léčbu.

Zdroj: Leeds University

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…