Kardiovaskulární onemocnění jsou často hlavní příčinou předčasné smrti u lidí na celém světě. Vědcům se nyní podařilo vyvinout systém užívající umělou inteligenci, který dokáže analyzovat oční skeny pořízené během běžné návštěvy oční kliniky a s jejich pomocí identifikovat pacienty, kteří mají vyšší riziko srdečního infarktu, a to s přesností 70 až 80 %.
Lékaři objevili, že drobné změny nastávající na krevních cévách v sítnici jsou indikátory širšího onemocnění vaskulárního charakteru, kam spadají i srdeční obtíže. Výzkum, který byl veden na Leeds Beckett University, spočíval v užití techniky hlubokého učení k trénování systému umělé inteligence. Tato umělá inteligence je poté schopna automaticky číst skeny sítnice a identifikovat osoby, které mají vyšší pravděpodobnost výskytu infarktu v následujícím roce.
Hluboké učení je charakteristické složitou řadou algoritmů, které umožňují počítačům identifikovat určité vzory nacházející se v datech a tím vytvářet předpovědi. Použití této techniky při analýze skenů sítnice by mohlo být revoluční pro vyšetření na příznaky srdečního onemocnění u pacientů. Skenování sítnice je zároveň levnou a běžně užívanou záležitostí v mnoha optikách. Automatizovaný screening sítnice při rutinním očním vyšetření by mohl posloužit jako předběžné určení výše rizika srdečních onemocnění a pacienti by mohli být následně odkázáni na kardiologické služby, kde by započali preventivní léčbu.
Zdroj: Leeds University
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…