Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvořili algoritmus, který používá rutinní skenování očí k identifikaci rizika srdečního infarktu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Kardiovaskulární onemocnění jsou často hlavní příčinou předčasné smrti u lidí na celém světě. Vědcům se nyní podařilo vyvinout systém užívající umělou inteligenci, který dokáže analyzovat oční skeny pořízené během běžné návštěvy oční kliniky a s jejich pomocí identifikovat pacienty, kteří mají vyšší riziko srdečního infarktu, a to s přesností 70 až 80 %.

Lékaři objevili, že drobné změny nastávající na krevních cévách v sítnici jsou indikátory širšího onemocnění vaskulárního charakteru, kam spadají i srdeční obtíže. Výzkum, který byl veden na Leeds Beckett University, spočíval v užití techniky hlubokého učení k trénování systému umělé inteligence. Tato umělá inteligence je poté schopna automaticky číst skeny sítnice a identifikovat osoby, které mají vyšší pravděpodobnost výskytu infarktu v následujícím roce.

Hluboké učení je charakteristické složitou řadou algoritmů, které umožňují počítačům identifikovat určité vzory nacházející se v datech a tím vytvářet předpovědi. Použití této techniky při analýze skenů sítnice by mohlo být revoluční pro vyšetření na příznaky srdečního onemocnění u pacientů. Skenování sítnice je zároveň levnou a běžně užívanou záležitostí v mnoha optikách. Automatizovaný screening sítnice při rutinním očním vyšetření by mohl posloužit jako předběžné určení výše rizika srdečních onemocnění a pacienti by mohli být následně odkázáni na kardiologické služby, kde by započali preventivní léčbu.

Zdroj: Leeds University

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…