Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili novou molekulu, která zabíjí i tu nejnebezpečnější rakovinu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Zacílení na dříve opomíjenou slabinu. To je klíčový přístup v novém přístupu k léčení onemocnění rakovinou. Nové objevy pochází z relativně malé studie, kterou provedli lékaři v newyorském Memorial Sloan Kettering Cancer Center, jak uvádí server Interesting Engineering.

Pacienti, kteří se účastnili studie, užívali lék zvaný Dostarlimab po dobu šesti měsíců. Na konci studie zmizely všechny jejich nádory.

Nyní bylo zjištěno, že nová sloučenina syntetizovaná výzkumníkem z Texaské univerzity v Dallasu, doktorem Jung-Mo Ahnem, zabíjí široké spektrum těžko léčitelných druhů rakoviny, včetně triple-negativní rakoviny prsu, a zároveň zanechává zdravé buňky nepoškozené. Doktor využil slabiny v rakovinných buňkách, na které dosud jiné léky vůbec nemířily.

V současném výzkumu spoluautor Ahn a jeho kolegové testovali novou sloučeninu, kterou syntetizoval, nazvanou ERX-41. Konkrétně testovali její účinky na buňky rakoviny prsu. Výzkum přinesl pozitivní výsledky. Sloučenina ERX-41 nezabila zdravé buňky, ale zničila ty nádorové.

Doktor Ahn k výzkumu dodal, že již zmíněná triple-negativní rakovina prsu je obzvláště zákeřná – zaměřuje se na ženy v mladším věku, je agresivní a navíc odolná vůči léčbě. Je rád, že on a jeho tým objevili něco, co má potenciál významně přispět k lepší léčbě pacientek.

Ilustrační foto: Pixabay

Dokáže porazit nejsmrtelnější rakovinu

Vědci zjistili, že ERX-41 je účinný i proti jiným typům rakoviny, včetně obtížně léčitelné rakoviny slinivky a vaječníků a glioblastomu, nejagresivnější a nejsmrtelnější primární rakoviny mozku.

Ahn je společným držitelem patentů vydaných a čekajících na léčbu molekulou ERX-41 a souvisejícími sloučeninami. Zároveň společnost EtiraRX, která zastřešuje výzkum, oznámila, že plánuje zahájit klinické zkoušky ERX-41 již v prvním čtvrtletí roku 2023, což nabízí blízkou naději na novou účinnou léčbu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…