Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili novou molekulu, která zabíjí i tu nejnebezpečnější rakovinu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Zacílení na dříve opomíjenou slabinu. To je klíčový přístup v novém přístupu k léčení onemocnění rakovinou. Nové objevy pochází z relativně malé studie, kterou provedli lékaři v newyorském Memorial Sloan Kettering Cancer Center, jak uvádí server Interesting Engineering.

Pacienti, kteří se účastnili studie, užívali lék zvaný Dostarlimab po dobu šesti měsíců. Na konci studie zmizely všechny jejich nádory.

Nyní bylo zjištěno, že nová sloučenina syntetizovaná výzkumníkem z Texaské univerzity v Dallasu, doktorem Jung-Mo Ahnem, zabíjí široké spektrum těžko léčitelných druhů rakoviny, včetně triple-negativní rakoviny prsu, a zároveň zanechává zdravé buňky nepoškozené. Doktor využil slabiny v rakovinných buňkách, na které dosud jiné léky vůbec nemířily.

V současném výzkumu spoluautor Ahn a jeho kolegové testovali novou sloučeninu, kterou syntetizoval, nazvanou ERX-41. Konkrétně testovali její účinky na buňky rakoviny prsu. Výzkum přinesl pozitivní výsledky. Sloučenina ERX-41 nezabila zdravé buňky, ale zničila ty nádorové.

Doktor Ahn k výzkumu dodal, že již zmíněná triple-negativní rakovina prsu je obzvláště zákeřná – zaměřuje se na ženy v mladším věku, je agresivní a navíc odolná vůči léčbě. Je rád, že on a jeho tým objevili něco, co má potenciál významně přispět k lepší léčbě pacientek.

Ilustrační foto: Pixabay

Dokáže porazit nejsmrtelnější rakovinu

Vědci zjistili, že ERX-41 je účinný i proti jiným typům rakoviny, včetně obtížně léčitelné rakoviny slinivky a vaječníků a glioblastomu, nejagresivnější a nejsmrtelnější primární rakoviny mozku.

Ahn je společným držitelem patentů vydaných a čekajících na léčbu molekulou ERX-41 a souvisejícími sloučeninami. Zároveň společnost EtiraRX, která zastřešuje výzkum, oznámila, že plánuje zahájit klinické zkoušky ERX-41 již v prvním čtvrtletí roku 2023, což nabízí blízkou naději na novou účinnou léčbu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…