Šance porazit rakovinu je čím dál větší. Úspěšnost léčby se totiž podle dostupných dat zvyšuje. V posledních letech se navíc podstatně zlepšila prognóza i u nejtěžších diagnóz.
Na první pohled jsou čísla neúprosná. Rok od roku se zvyšuje počet osob, kterým je diagnostikována rakovina. Navzdory tomu však počet těch, kteří na chorobu zemřou, neroste. Důvodem, proč přibývá diagnóz, ale ne obětí, je lepší kvalita onkologické péče. Dvě nejčastější onkologická onemocnění – zhoubný nádor prostaty u mužů a prsu u žen – mají úspěšnost léčby na hranici 90 procent. Ideální je přitom zachytit nemoc včas. Zlepšení však nastalo i v případech, kdy bylo onemocnění odhaleno v už pokročilém stádiu.
Téměř u všech diagnóz se léčba v posledním desetiletí proměnila k lepšímu. Nejvýraznější nárůst v úspěšnosti léčby zaznamenali onkologové u méně častých, ale nebezpečných diagnóz: rakoviny slinivky, jater, jícnu nebo žlučníku. O třetinu se zvedla šance pětiletého přežití také u rakoviny plic.
„Na prodlužování přežití v pozdějších klinických stadiích se podílí rostoucí dostupnost vysoce specializované komplexní onkologické péče, dobrá organizovanost sítě komplexních onkologických center a také dostupnost moderní radioterapie, farmakoterapie a biologické léčby v ČR,“ vysvětlil pro iRozhlas Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky.
Zdroj: iRozhlas
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…