Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Vypuštění satelitu. Foto: Hill Horiz / EDF

Společnost Google představila v únoru své partnerství s ekologickou skupinou Environmental Defence Fund (EDF). Společně si stanovili cíl odhalit zdroje emisí oteplování klimatu z operací ropy a zemního plynu. Z vesmíru to detekuje nová družice – MethaneSAT, informoval server Reuters.

Družice MethaneSAT, kterého do vesmíru vypustili minulý měsíc, představuje jednoho z několika satelitů, které jsou nasazovány k monitorování emisí metanu po celém světě. Mají určit zdroje tohoto skleníkového plynu. Data ze satelitu budou k dispozici prostřednictvím Google Earth Engine, platformy pro geoprostorovou analýzu, později v tomto roce. Earth Engine je zdarma pro výzkumníky, neziskové organizace a zpravodajská média.

Myslíme si, že tyto informace jsou neuvěřitelně cenné pro energetické společnosti, výzkumné pracovníky a veřejný sektor, aby mohli předvídat a zmírňovat emise metanu ve složkách, které jsou obecně nejnáchylnější,“ řekla viceprezidentka pro geo udržitelnost ve společnosti Google Yael Maguire.

Snímek výskytu metanu. Foto: EDF

Google také uvedl, že vytvoří mapu ropné a plynárenské infrastruktury, která bude pomocí umělé inteligence identifikovat komponenty, jako jsou ropné nádrže. Údaje ze MethaneSAT o emisích se pak budou překrývat s Google mapou, aby bylo možné pochopit, které typy ropných a plynových zařízení mají tendenci unikat nejvíce.

Spuštění přišlo v době, kdy se na klimatickém summitu COP28 více než 50 státních i soukromých ropných společností zavázalo snížit své úniky metanu téměř na nulu, a to do konce tohoto desetiletí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Kolik planet byste potřebovali? Udělejte si test a zjistěte svou ekologickou stopu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…