Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na knihu populárního výtvarníka Petra Nikla. V nejnovějším díle Soupravy dokazuje, že kromě zdařilých kreseb také vládne kouzlu slova.

Petr Nikl se narodil v roce 1960. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako malíř. Za svou tvorbu získal několik ocenění, mimo jiné Cenu Jindřicha Chalupeckého. Postupem času začal tvořit i knihy. Vždy však převažovala vizuální stránka nad literární. V případě jeho nejnovějšího díla je tomu poprvé naopak. Autor jeho prostřednictvím veřejnosti jasně najevo, že už není „pouze“ malíř, ale i spisovatel. Právem je tedy možné považovat Soupravy za první autorovu knihu čistě prozaickou, v níž je výtvarná složka pouze doprovodem.

Foto: Gabriela Brázdová

Kniha je souborem psaných obrazů z prostředků hromadné dopravy. Jak sám autor píše hned v úvodním textu: „V dopravních prostředcích platí nepsaná domluva o nezírání. Neumím však být netečný, neprohlédnout si, s kým sedím, a jen vpíjet očima mobil, obklopen zvláštními okolnostmi. Mezi zíráním a pozorováním je rozdíl. Mohu sledovat neznámého déle a bloudit jeho vnitřním světem, o němž nic nevím?“ Zdá se, že autor odpovídá na tuto otázku prostřednictvím následujících kapitol, z nichž každá je věnovaná jinému příběhu, jiné osobě, jiným okolnostem. Autor se baví pozorováním svých spolucestujících, přičemž zážitky zaznamenává pro čtenáře. Důležité v danou chvíli není to, kde se nachází, ale v čí přítomnosti je. Přemítá o lidech, o jejich příbězích. Čtenáře nechává na pochybách, co všechno je realita a co jsou pouze jeho fantazie.

Foto: Gabriela Brázdová

Autor ukazuje, že má výjimečný pozorovací talent, přičemž se nebojí zastavit v přítomnosti, zatímco většina z nás z ní utíká do vzpomínek na minulost nebo se trápí budoucností. Umožňuje tak čtenáři nahlédnout pod pokličku každodennosti a všednosti, která nemusí být strašákem ani nudou. Nikl odhaluje, že svět může být krásný a zajímavý ve své jednoduchosti a obyčejnosti. Zdánlivě ubíjející cesta do práce tramvají se může změnit v dobrodružství, záleží jen na našem pohledu a schopnosti prožít přítomný okamžik. „Jet za cílem znamená, že nás naše představy předběhnou a rozpustí se až na dosaženém místě.“

Slovo autorky článku:

Knihy Petra Nikla miluji, protože jejich ilustrace a provedení stojí za to. Jsou to pro mě knihy s velkým K. Nejinak je to i v tomto případě. Soupravy mají nádherné provedení, jejich vazba je šitá, nikoliv lepená. Texty jsou krátké, jedná se o poetické momentky, které doprovází nádherné černobílé portréty. Knihu doporučuji všem milovníkům krásné literatury, určitě udělá radost i pod stromečkem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nobelovu cenu za mír získala íránská aktivistka. Bojovala proti útlaku žen

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Nejnovější kolekce značky TATUUM. Podívejte se, jaké kabáty budou trendy tuto zimu

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…