Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na knihu populárního výtvarníka Petra Nikla. V nejnovějším díle Soupravy dokazuje, že kromě zdařilých kreseb také vládne kouzlu slova.

Petr Nikl se narodil v roce 1960. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako malíř. Za svou tvorbu získal několik ocenění, mimo jiné Cenu Jindřicha Chalupeckého. Postupem času začal tvořit i knihy. Vždy však převažovala vizuální stránka nad literární. V případě jeho nejnovějšího díla je tomu poprvé naopak. Autor jeho prostřednictvím veřejnosti jasně najevo, že už není „pouze“ malíř, ale i spisovatel. Právem je tedy možné považovat Soupravy za první autorovu knihu čistě prozaickou, v níž je výtvarná složka pouze doprovodem.

Foto: Gabriela Brázdová

Kniha je souborem psaných obrazů z prostředků hromadné dopravy. Jak sám autor píše hned v úvodním textu: „V dopravních prostředcích platí nepsaná domluva o nezírání. Neumím však být netečný, neprohlédnout si, s kým sedím, a jen vpíjet očima mobil, obklopen zvláštními okolnostmi. Mezi zíráním a pozorováním je rozdíl. Mohu sledovat neznámého déle a bloudit jeho vnitřním světem, o němž nic nevím?“ Zdá se, že autor odpovídá na tuto otázku prostřednictvím následujících kapitol, z nichž každá je věnovaná jinému příběhu, jiné osobě, jiným okolnostem. Autor se baví pozorováním svých spolucestujících, přičemž zážitky zaznamenává pro čtenáře. Důležité v danou chvíli není to, kde se nachází, ale v čí přítomnosti je. Přemítá o lidech, o jejich příbězích. Čtenáře nechává na pochybách, co všechno je realita a co jsou pouze jeho fantazie.

Foto: Gabriela Brázdová

Autor ukazuje, že má výjimečný pozorovací talent, přičemž se nebojí zastavit v přítomnosti, zatímco většina z nás z ní utíká do vzpomínek na minulost nebo se trápí budoucností. Umožňuje tak čtenáři nahlédnout pod pokličku každodennosti a všednosti, která nemusí být strašákem ani nudou. Nikl odhaluje, že svět může být krásný a zajímavý ve své jednoduchosti a obyčejnosti. Zdánlivě ubíjející cesta do práce tramvají se může změnit v dobrodružství, záleží jen na našem pohledu a schopnosti prožít přítomný okamžik. „Jet za cílem znamená, že nás naše představy předběhnou a rozpustí se až na dosaženém místě.“

Slovo autorky článku:

Knihy Petra Nikla miluji, protože jejich ilustrace a provedení stojí za to. Jsou to pro mě knihy s velkým K. Nejinak je to i v tomto případě. Soupravy mají nádherné provedení, jejich vazba je šitá, nikoliv lepená. Texty jsou krátké, jedná se o poetické momentky, které doprovází nádherné černobílé portréty. Knihu doporučuji všem milovníkům krásné literatury, určitě udělá radost i pod stromečkem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…