Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspěšný projekt pokračuje. Školy si opět budou moci pozvat vědce do distanční výuky

Ilustrační foto: Pexels

Žáci a studenti základních a středních škol, kteří se budou muset vrátit k distanční výuce, nemusí zoufat. Zpestřit a rozšířit jim ji opět budou moci přední české vědecké kapacity, které nabízejí své přednášky nebo besedy.

Látku pomohou vysvětlit či prohloubit odborníci z Astronomického ústavu, Geofyzikálního ústavu a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Na jaře se jich do projektu zapojilo celkem 46 a odučili více než 500 hodin. Nejčastěji fyziku, češtinu, biologii a společenské vědy. „Zavítali jsme do míst, kam bychom se třeba jen obtížně dostávali, vytvořili jsme spoustu nových kontaktů a zároveň měli jedinečnou možnost se učitelů zeptat, co pro ně můžeme dělat i v budoucnu,“ pochvaluje si spolupráci Robert Kolár, vedoucí oddělení teorie Ústavu pro českou literaturu.

Ilustrační foto: Pexels

Nadšení neskrývají ani samotní akademici, kteří už svými vědomostmi přispěli ke vzdělání mladé generace. „Během jarního lockdownu jsem virtuálně vstoupil do 50 tříd po celé České republice a besedoval s dětmi o planetách Sluneční soustavy, cestách na Mars a o všem, na co zeptaly. Proud otázek byl někdy nezastavitelný. Je skvělé, že děti mají zájem o vědu, a těším se, že se s nimi budu moci zase virtuálně potkat ve všech koutech země,“ vypráví planetární geolog Petr Brož.

Seznam vědců a nabízených přednášek či tematických okruhů najdou učitelé na jednom místě prostřednictvím odkazu na google dokument. Pod záložkou každého ústavu si mohou vybrat, co se jim do výuky hodí.

Zdroj: AV ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…