Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Školáci pečují o planetu, a přitom se baví. Osvětové programy mají úspěch

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Mladí dbají na životní prostředí, hlásají čísla. V loňském roce odevzdali školáci z celé republiky celkem 122 366 kilogramů vysloužilého elektra v rámci projektu Recyklohraní aneb Ukliďme svět.

Za aktivní účast ve sběrových kampaních obdržely mateřské, základní a střední školy osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí. Podle dat systému Elektrowin, který je školám partnerem pro osvětu v třídění elektrozařízení, se podařilo prostřednictvím recyklace z vybraného elektra získat mimo jiné přes sedmdesát tun železa, téměř dvě a půl tuny mědi a přes tři tuny hliníku. Žáci a studenti tak snížili produkci skleníkových plynů o 1 460 tun oxidu uhličitého, ušetřili 71 739 litrů ropy a uspořili 738 495 kilowatthodin elektrické energie.

Školáci se dozvídají, jak recyklovat nejrůznější elektrozařízení, třeba staré telefony. Foto: Recyklohraní

Školy se účastní nejen sběru, ale zároveň se v rámci programu zapojují do vzdělávacích aktivit zaměřených na třídění, recyklaci, předcházení vzniku odpadů a také šetrnou spotřebu vody. „Snažíme se, aby děti viděly věci v souvislostech. Tedy aby si za starou rychlovarnou konvicí nebo nefunkčním tabletem, které odevzdají do sběru, představily množství surovin a energie, které jejich recyklací získáme,“ uvedla Hana Ansorgová, ředitelka programu Recyklohraní.

Na konec školního roku chystá Recyklohraní ve spolupráci s partnery osvětovou aktivitu s názvem Recyklovaná šipkovaná. „Připravili jsme návod na jednoduchou hru, kterou si školáci mohou zahrát venku a při které budou plnit tematické úkoly zaměřené na třídění, recyklaci a ochranu životního prostředí,“ dodal Jan Marxt z oddělení marketingu společnosti Elektrowin.

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…