Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Unikátní kombinace léčby zničí nádor do pěti týdnů

2 minuty radosti
Jakub Grepl. Foto: Forum Univerzity Karlovy

Rakovina nemusí být strašákem ani ortelem smrti. Pokud se začne včas léčit, může člověk, kterého postihla, žít dlouhým a plnohodnotným životem. Často se může dokonce úplně uzdravit. Co se týká rakoviny děložního čípku, výsledky její léčby jsou velmi slibné. Může za to kombinace několika přístupů.

 „Většinu pacientek dokážeme z rakoviny děložního čípku dostat,“ uvedl lékař Igor Sirák z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Daří se to díky unikátnímu mixu léčebných přístupů používaných v této nemocnici, kdy doktoři dovedou nádor přesně zobrazit a následně jej cíleně ozařovat přímo uvnitř ženina těla. Postup se může použít i v případě nádorů prostaty, prsu, penisu či plic.

Foto: Forum Univerzity Karlovy

Lékaři z Hradce Králové pro zobrazení a stanovení ozařování užívají už téměř pět let pouze magnetickou rezonanci, jež je ze zobrazovacích metod nejpřesnější. Postupně tak dokázali léčbu rakoviny čípku mnohonásobně zefektivnit. „Není třeba pacientku nikam složitě převážet třeba sanitkou, pouze ji na pojízdném stole převezeme do druhé místnosti. Používáme adaptivní brachyterapii, kdy nám rezonance nádor přesně zobrazí a my jsme schopni ozáření ,vytvarovat´ přesně podle nádorového ložiska a jeho zmenšování v čase. Dokážeme tak onemocnění lépe kontrolovat a šetříme i zdravé tkáně okolo, například močový měchýř, konečník či tenké střevo,“ vysvětlil radiologický fyzik Jakub Grepl. Právě on je jedním z těch, kdo dokáže obrazová data pomocí softwaru propočítat tak, aby bylo ozařování co nejefektivnější a bezpečné.

Zdroj: Forum Univerzity Karlovy

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…