Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Trápí vás potíže se zažíváním? Inspirujte se jídelníčkem goril, radí vědci

3 minuty radosti
Cílem studie bylo objasnit rozdílnost mikrobiomu u lidoopů a lidí. Zdroj fotografie: Pixabay

Inspirujte se jídelníčkem goril a dejte jednou pro vždy trávicím potížím adiós. Klepete si po přečtení první věty na čelo? Nemusíte. Vědci, totiž zjistili, že mikrobiom goril nížinných a lidí žijících tradičním životním stylem v Africe vykazuje podobné znaky potravních zvyklostí. Výsledky mohou pomoci moderní civilizaci zatočit s trávicími problémy.

Mikrobiom představuje soubor všech mikroorganismů v trávicím ústrojí. Kromě trávení se podílí na vývoji imunitního systému a zasahuje do mnoha tělních funkcí. Jeho složení hraje důležitou roli při rozvoji řady onemocnění. Tým primatoložky Kláry Petrželkové z Ústavu biologie obratlovců a Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR ve spolupráci se týmem Andrese Gomeze z Minnesota University studoval podobnost lidského a gorilího mikrobiomu v chráněných oblastech Dzanga Sangha ve Středoafrické republice.

Od goril se máme hodně co učit. Zdroj fotografie: Pixabay

Vědci porovnávali mikrobiom goril nížinných v období dešťů a sucha, tradičních lovců sběračů a příslušníků kmenů, jež se živí převážně zemědělstvím. Vzorky stolice studovali pomocí takzvané metagenomiky, s jejíž pomocí lze zjistit celkovou genetickou informaci komunity organismů. Odborníci zjistili, že změna stravování od tradičního lovu a sběru, při kterém jedinci přijímají ve vysoké míře polysacharidy z rostlinné stravy, k západnímu způsobu vede ke ztrátě metabolismu rostlinných látek, a tím i ke změnám střevní mikroflóry.

Pomoci může omezení tuků a cukrů ve stravě. Podle studie je naopak potřeba navýšit spotřebu vlákniny, která je zásadní pro správné trávení. Vláknina se přirozeně nachází v zelenině a ovoci, prospěšné je zejména avokádo. To má mimo jiné ze všech druhů ovoce nejvíce vitamínů E. Dále je vhodné jídelníček obohatit o ořechy, luštěniny a celozrnné pečivo. „V budoucnu by nám tedy mohl jídelníček goril a lidí s tradičními způsoby obživy napovědět, jak správně řešit některé zdravotní potíže západní industrializované populace včetně tzv. civilizačních onemocnění, která jsou v současné době ve středu zájmu, protože jsou v případě onemocnění COVID-19 jedním z nejrizikovějších faktorů,” uvedla Petržílková.

Související články

Zdraví

Všeho s mírou. Vědci odhalili, jak dlouho trvá ideální spánek

Společnost

Káva jako lék. Může sloužit jako stimulant zdraví

Společnost

Alzheimer by už nemusel být noční můrou. Vědci našli novou souvislost

Společnost

Alkohol jako lék. Dovede snížit riziko cukrovky druhého typu

Zaručeně zlepší den

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…