Ranní rituál v podobě horké kávy je pro vás nezbytností a snažíte se jej za každou cenu dodržet? Pak nejspíš patříte mezi lidi, kteří mají kávový gen. Provinilost či špatný pocit není na místě. Pití kávy má totiž blahodárné účinky na lidské zdraví.
Vědci nově zjistili, že to, kolik člověk vypije denně kávy, závisí na genetické výbavě. Tým americké badatelky Marilyn Cornelis porovnával různé typy příznivců kávy. Během toho se zjistilo, že lidé se specifickým, takzvaným kávovým genem nápoj odbourávají rychleji. „Lidé s tímto genem zpracovávají kofein rychleji, stimulační efekty vyprchají dřív, a proto potřebují pít kávu častěji. Tím by se vysvětlilo, proč někteří můžou vypít relativně hodně kávy v porovnání s někým, kdo je po kávě nervózní nebo úzkostlivý,“ uvedla Cornelis. Dotyční přitom podle ní preferují hořké pití – ať už se jedná o kávu, čaj či čokoládu. Zkrátka a jednoduše nesladí.
Zatímco káva s mlékem není tím nejlepším, čím můžeme naše tělo živit, hořká káva má řadu blahodárných účinků na zdraví člověka. Studie potvrzují, že konzumování tohoto nápoje může lidský organismus chránit před rozvojem řady chronických nemocí, například cukrovkou. Káva obsahuje antioxidanty, které chrání buňky lidského těla proti volným radikálům, tím brání předčasnému stárnutí buněk a posilují odolnost nervového a imunitního systému. Několik šálků denně tedy není škodlivých, ba naopak. Avšak i zde platí pravidlo, že všeho moc škodí.
Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Radio Wave, Lidovky
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…