Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Káva jako lék. Může sloužit jako stimulant zdraví

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ranní rituál v podobě horké kávy je pro vás nezbytností a snažíte se jej za každou cenu dodržet? Pak nejspíš patříte mezi lidi, kteří mají kávový gen. Provinilost či špatný pocit není na místě. Pití kávy má totiž blahodárné účinky na lidské zdraví.

Vědci nově zjistili, že to, kolik člověk vypije denně kávy, závisí na genetické výbavě. Tým americké badatelky Marilyn Cornelis porovnával různé typy příznivců kávy. Během toho se zjistilo, že lidé se specifickým, takzvaným kávovým genem nápoj odbourávají rychleji. „Lidé s tímto genem zpracovávají kofein rychleji, stimulační efekty vyprchají dřív, a proto potřebují pít kávu častěji. Tím by se vysvětlilo, proč někteří můžou vypít relativně hodně kávy v porovnání s někým, kdo je po kávě nervózní nebo úzkostlivý,“ uvedla Cornelis. Dotyční přitom podle ní preferují hořké pití – ať už se jedná o kávu, čaj či čokoládu. Zkrátka a jednoduše nesladí.

Zatímco káva s mlékem není tím nejlepším, čím můžeme naše tělo živit, hořká káva má řadu blahodárných účinků na zdraví člověka. Studie potvrzují, že konzumování tohoto nápoje může lidský organismus chránit před rozvojem řady chronických nemocí, například cukrovkou. Káva obsahuje antioxidanty, které chrání buňky lidského těla proti volným radikálům, tím brání předčasnému stárnutí buněk a posilují odolnost nervového a imunitního systému. Několik šálků denně tedy není škodlivých, ba naopak. Avšak i zde platí pravidlo, že všeho moc škodí.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Radio Wave, Lidovky

Související články

Zaručeně zlepší den

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Po dobu 4 měsíců můžete poměřit síly s IZS v darování krve, každá kapka se počítá

Vzácné bílé slůně se vykutálelo na svět v Barmě. Symbolizuje štěstí a prosperitu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…