Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Káva jako lék. Může sloužit jako stimulant zdraví

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ranní rituál v podobě horké kávy je pro vás nezbytností a snažíte se jej za každou cenu dodržet? Pak nejspíš patříte mezi lidi, kteří mají kávový gen. Provinilost či špatný pocit není na místě. Pití kávy má totiž blahodárné účinky na lidské zdraví.

Vědci nově zjistili, že to, kolik člověk vypije denně kávy, závisí na genetické výbavě. Tým americké badatelky Marilyn Cornelis porovnával různé typy příznivců kávy. Během toho se zjistilo, že lidé se specifickým, takzvaným kávovým genem nápoj odbourávají rychleji. „Lidé s tímto genem zpracovávají kofein rychleji, stimulační efekty vyprchají dřív, a proto potřebují pít kávu častěji. Tím by se vysvětlilo, proč někteří můžou vypít relativně hodně kávy v porovnání s někým, kdo je po kávě nervózní nebo úzkostlivý,“ uvedla Cornelis. Dotyční přitom podle ní preferují hořké pití – ať už se jedná o kávu, čaj či čokoládu. Zkrátka a jednoduše nesladí.

Zatímco káva s mlékem není tím nejlepším, čím můžeme naše tělo živit, hořká káva má řadu blahodárných účinků na zdraví člověka. Studie potvrzují, že konzumování tohoto nápoje může lidský organismus chránit před rozvojem řady chronických nemocí, například cukrovkou. Káva obsahuje antioxidanty, které chrání buňky lidského těla proti volným radikálům, tím brání předčasnému stárnutí buněk a posilují odolnost nervového a imunitního systému. Několik šálků denně tedy není škodlivých, ba naopak. Avšak i zde platí pravidlo, že všeho moc škodí.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Radio Wave, Lidovky

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…