Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Alzheimer by už nemusel být noční můrou. Vědci našli novou souvislost

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Onemocnění, které způsobuje ztrátu paměti, je strašákem většiny stárnoucích lidí. Vědci se Alzheimerovi stále snaží přijít na kloub. Díky novému objevu by mohly vzniknout nové terapie, které by umožnily Alzheimera lépe zvládat.

Američtí výzkumníci zjistili, že lidé, u kterých se rozvine Alzheimerova choroba, mohou před tím řadu let trpět poruchami spánku. Nové zjištění by mohlo vést k vytvoření nových léčebných postupů zaměřených na toto onemocnění. Vědci totiž zjistili, že čtyřiadvacetihodinový cirkadiánní rytmus řídí schopnost mozku zabít proteiny, které jsou spojené s Alzheimerovou chorobou. Zatím však nedokázali s jistotou určit, jestli jedno způsobuje druhé, nebo se v organismu děje ještě něco komplexnějšího.

Jak na novou teorii odborníci přišli? Zdravý mozek funguje tak, že imunitní buňky v něm vyhledávají a ničí problematické proteiny, které se jinak mohou v orgánu hromadit. Jeden typ proteinu, na který se buňky zaměřují, se nazývá amyloid beta a je charakteristickým znakem Alzheimerovy choroby. Vědci nalezli v imunitních buňkách denní rytmus, ve kterém dochází k čištění buněk. Když se tento rytmus rozhodí, tak se to projeví na efektivnosti čištění. „Narušení správného načasování čištění amyloidu beta může být jedním z důvodů, proč v mozku během Alzheimerovy choroby sledujeme přibývání bílkovin,“ uvedla doktorka Jennifer Hurley, která vedla výzkum na Rensselaer Polytechnic Institute v New Yorku. Podle jejího týmu je možné stimulovat schopnost mozku vylučovat amyloid beta nebo zvyšovat aktivitu imunitních buněk a tím ovlivnit onemocnění.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…