Onemocnění, které způsobuje ztrátu paměti, je strašákem většiny stárnoucích lidí. Vědci se Alzheimerovi stále snaží přijít na kloub. Díky novému objevu by mohly vzniknout nové terapie, které by umožnily Alzheimera lépe zvládat.
Američtí výzkumníci zjistili, že lidé, u kterých se rozvine Alzheimerova choroba, mohou před tím řadu let trpět poruchami spánku. Nové zjištění by mohlo vést k vytvoření nových léčebných postupů zaměřených na toto onemocnění. Vědci totiž zjistili, že čtyřiadvacetihodinový cirkadiánní rytmus řídí schopnost mozku zabít proteiny, které jsou spojené s Alzheimerovou chorobou. Zatím však nedokázali s jistotou určit, jestli jedno způsobuje druhé, nebo se v organismu děje ještě něco komplexnějšího.
Jak na novou teorii odborníci přišli? Zdravý mozek funguje tak, že imunitní buňky v něm vyhledávají a ničí problematické proteiny, které se jinak mohou v orgánu hromadit. Jeden typ proteinu, na který se buňky zaměřují, se nazývá amyloid beta a je charakteristickým znakem Alzheimerovy choroby. Vědci nalezli v imunitních buňkách denní rytmus, ve kterém dochází k čištění buněk. Když se tento rytmus rozhodí, tak se to projeví na efektivnosti čištění. „Narušení správného načasování čištění amyloidu beta může být jedním z důvodů, proč v mozku během Alzheimerovy choroby sledujeme přibývání bílkovin,“ uvedla doktorka Jennifer Hurley, která vedla výzkum na Rensselaer Polytechnic Institute v New Yorku. Podle jejího týmu je možné stimulovat schopnost mozku vylučovat amyloid beta nebo zvyšovat aktivitu imunitních buněk a tím ovlivnit onemocnění.
Zdroj: Radio Wave, The Guardian
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…