Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Alkohol jako lék. Dovede snížit riziko cukrovky druhého typu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Alkohol může v rozumné míře a při dobrém načasování prospívat lidskému zdraví. Podle nejnovějšího výzkumu by mírné popíjení během jídla mohlo snížit riziko rozvoje diabetu druhého typu. Mohlo by se tedy jednat o příjemný způsob prevence.

„Vliv konzumace alkoholu na zdraví je dvojsečný. Na jednu stranu může uškodit, na tu druhou pomoci. Záleží na tom, jak jej konzumujeme,“ uvedl autor studie doktor Hao Ma z Tulane University Obesity Research Center v americkém New Orleans. Ve výzkumu vědci použili údaje dospělých, kteří uvedli, že jsou pravidelnými konzumenty alkoholu. Ti byli sledováni po dobu jedenácti let. V době zahájení studie neměl nikdo z dotyčných kardiovaskulární problémy, cukrovku ani rakovinu.

Zjistilo se, že rozumné popíjení má příznivý vliv na srdce a oběhový systém, zvyšuje hladinu cholesterolu a snižuje riziko trombóz a žlučových kamenů. Analýza dat prokázala, že konzumace alkoholu, především vína, spolu s jídlem je spojena s nižším rizikem rozvoje diabetu druhého typu. Ti, kteří konzumovali alkohol s jídlem, měli o 14 procent nižší riziko oproti těm, kteří konzumovali alkohol bez jídla. „Poselstvím této studie je, že umírněné popíjení vína s jídlem může pomoci zabránit cukrovce druhého typu,“ uvedl lékař Ma.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…